خانه / 1941 گردشگر خارجی از اماکن تاریخی قم بازدید کردند

1941 گردشگر خارجی از اماکن تاریخی قم بازدید کردند

کاظم فداییان سه شنبه شب در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: گردشگران خارجی از ملیت های مختلف از جمله هندی، چینی، آلمانی، لبنانی بودند و بیشتر از خانه تاریخی امام راحل و گنجینه آثار مراجع تقلید بازدید کردند.
وی افزود: خانه تاریخی امام خمینی (ره) که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است به خاطر نقش امام در رهبری انقلاب اسلامی و سخنرانی های سیاسی در این خانه تاریخی مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است.
وی به حضور گردشگران در موزه گنجینه آثار مراجع تقلید نیز اشاره کرد و گفت: این موزه روبروی مجموعه فرهنگی تاریخی بیت حضرت امام خمینی(ره) واقع در بلوار معلم است که زندگی نامه 20 تن از مراجع تقلید به زبان های مختلف درآن درمعرض دید عموم قرار دارد.
فداییان ادامه داد: در این موزه تصاویر، نمایش وسائل شخصی مراجع، تالیف ها و اطلاعات از سبک زندگی علما و نقش آنان در برهه های زمانی مختلف برای آشنایی مردم و الگوگیری آنان به نمایش گذاشته شده است.
وی با اشاره به اینکه در طرح نوروزی10موزه و بنای تاریخی پذیرای گردشگران است گفت: در این مجموعه اثر راهنمایان و کارشناسان میراث فرهنگی به معرفی آثار تاریخی می پردازند.
وی گفت: تپه قلی درویش، تیمچه بزرگ بازار، مقابرباغ گنبد سبز، خانه ملاصدرا، مسجد جامع، کاروانسرای دیرگچین، خانه تاریخی زند و موزه مردم شناسی از جمله مکان های مختلف تاریخی و موزه ای است که میزبان گردشگران در ایام نوروزاست.
بیش از 360 اثر ثبتی و تاریخی در قم وجود دارد.
تپه قلی درویش در نزدیکی منطقه جمکران مربوط به دوره پس از تاریخ عصرآهن است که در اواخر سال 1382 با شماره 10173 به ثبت آثار ملی رسیده است که بیانگر تمدن هفت هزار ساله استان قم است.
مجموعه تیمچه بزرگ و بازار دارای سقف ضربی و قدمت تاریخی از دوره های صفوی و قاجار است.
فداییان، با بیان این که چهار موزه قم درایام نوروز میزبان گردشگران است گفت: موزه های تاریخی شامل مردم شناسی درخانه تاریخی زند، گنجینه آثار مراجع عظام تقلید درخیابان معلم، باغ گنبد سبز در خیابان شهید روحانی و خانه تاریخی ملاصدرا در بخش کهک از توابع قم میزبان گردشگران است.
موزه مردم شناسی واقع درخانه تاریخی حاج علی خان زند و حاج قلی خان از دوره قاجار است که در این موزه به سبک زندگی مردم، پوشاک و شیوه چینش اشیا در منازل قدیمی در دوره های گذشته از جمله قاجار پرداخته است.
مقابر باغ گنبد سبز نیز مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام -قرن هشتم هجری شمسی است واقع در خیابان انقلاب است که طبق مستندات در کتیبه‌ های تاریخی این مکان‌، مدفن فرمانروایان از جمله خواجه اصیل الدین، خواجه علی صفی و فرد دیگری که متاسفانه به دلیل از بین رفتن کتیبه‌ سومین گنبد، ناشناس مانده‌ است.
خانه تاریخی محمد بن ابراهیم یحیی شیرازی معروف به ملا صدرا، بنیان گذار حکمت متعالیه، سر آمد حکمای اسلامی و یکی از بزرگترین دانشمندان جهان در فلسفه الهی و اسلامی است که در سال 979 هجری قمری در شهر شیراز متولد و در سن 71 سالگی در شهر بصره دارفانی را وداع گفت ایشان نزدیک به 15 سال از عمر پربرکتش را در کهک قم گذراند.
شهر کهک از توابع استان قم و در فاصله 30 کیلومتری شهر قم قرار دارد که شامل دهستان فردو و 18 روستا است.
وی از معرفی آثار باستانی و زیارتی قم در نمایشگرهای شهری نیز خبر داد و گفت: برای آشنایی مسافران نوروزی آثار تاریخی و زیارتی استان قم از جمله دریاچه نمک، حوض سلطان، بخش خلجستان، کاروانسرای دیرگچین، تالاب مره، گنبد نمکی و مسجد مقدس جمکران ،شش نمایشگر با همکاری و مشارکت شرکت مخابرات تا 13 فروردین ماه درسطح شهر ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در ایام نوروز تورهای رایگان قم گردی با همکاری شهرداری قم و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری برپاست و علاقه مندان برای شرکت در این تورها می توانند با سامانه 137 تماس حاصل نمایند.
8138/ 6133/

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *