خانه / کل اعتبارات قرآنی در بودجه 97 فقط 40 میلیارد تومان است

کل اعتبارات قرآنی در بودجه 97 فقط 40 میلیارد تومان است

حجت‌الاسلام احد آزادی خواه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ملایر با اشاره به اینکه کارهای مقدماتی بودجه 97 شروع شده است اظهار داشت: دستور کار اصلی بررسی بودجه سال 97 از یک‌شنبه آینده آغاز می‌شود و موارد و تبصره‌هایی که در حوزه فرهنگ باشد در کمیسیون فرهنگی بررسی شده و جمع و تعدیل اصلی آن در تاریخ مقرر در کمیسیون تلفیق انجام ‌می‌شود.

وی در خصوص اینکه آیا این‌ میزان بودجه پیشنهاد شده به حوزه فرهنگی کشور از سوی دولت توان محقق کردن اهدافی که در کمیسیون فرهنگی مجلس پیگیری‌ می‌شود را دارد عنوان کرد: امسال از کل  بودجه کشور که از محل مالیات، نفت، صندوق توسعه ملی و غیره تامین می‌شود فقط 2.2 دهم درصد بودجه برای همه رده‌های فرهنگی کشور شامل هنر، سینما، تئاتر، مراکز فرهنگی، ورزش، حوزه‌های علمیه، میراث‌ فرهنگی، صداو سیما، کتاب، چاپ ونشر، قرآن و غیره در نظر گرفته شده است.

آزادی‌خواه با اشاره به تخصیص این درصد پایین بودجه به ‌حوزه فرهنگی که یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های کشور در راستای مقابله با آسیب‌ها و‌ معضلات اجتماعی است تصریح کرد: حل بسیاری از چالش‌ها و رخداد‌های امروز جامعه که هم‌اکنون به دنبال مرتفع کردن آنها هستیم در حوزه فرهنگ است .

وی بیان‌کرد: با توجه به نیاز جدی که داریم حکایت از این است که اگر بودجه فرهنگی 2.2 دهم درصدی تخصیص یافته به بخش فرهنگ کشور اگر به دو برابر این میزان یعنی 4.4 دهم درصد برسد آن ‌زمان به حد قابل دفاع خواهیم رسید.

نماینده مردم‌ ملایر در مجلس دهم آسیب‌های اجتماعی را یکی از مهمترین رخداد‌های فعلی جامعه دانست و افزود: هم‌اکنون ما حدود 50 آسیب ‌اجتماعی دارای عنوان فرهنگی از جمله، طلاق، اعتیاد، حاشینه نشینی‌شهری و غیره داریم که قطعا بازخورد فرهنگی دارند.

وی با اشاره به سخنان اخیر رئیس‌جمهور در زمینه حقوق شهروندی اظهار داشت: حقوق شهروندی یک مقوله صدر‌صد فرهنگی ‌است که نیازمندی‌های جدی در این راستا وجود داشته و باید به سرانجام برسد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با تاکید به پیوند اساسی مقوله فرهنگ با مسائل مختلف اجتماعی بیان‌کرد: اگر در جامعه نیازمند آرامش هستیم کاهش بزه‌ها و آسیب‌های اجتماعی، رشد معدل نشاط در جامعه و رشد علمی کشور و در کل یک بیس و پایه فرهنگی در این زمینه مورد نیاز است .

وی با اشاره به اینکه کاهش بودجه فرهنگی سال 97 کشور شامل همه‌بخش‌ها می‌شود گفت: اگر‌چه تنگناها و مشکلات مالی دولت را می‌دانیم اما ما در کمیسیون فرهنگی با این میزان بودجه قانع نیستیم .

نماینده‌ مردم ‌ملایر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال گذشته رقم خوبی به حوزه قرآنی کشور اختصاص یافته بود اظهار داشت: این در حالی‌ست که کل اعتبارات قرآنی ما در بودجه 97 فقط 40 میلیارد تومان است.

وی با تاکید به اثرات قرآن در سبک زندگی و‌ کاهش آسیب‌های اجتماعی تصریح کرد: از کل بودجه 2.2 دهم درصدی کشور فقط نیم(0/5) درصد مربوط به حوزه ‌مذهب بوده و حوزه‌های علمیه نیز بودجه محدودی دارند.

آزادی‌خواه با اشاره به ابراز گلایه مندی حوزه‌های قرآن و ‌مذهب از درصد تخصیص بودجه در این زمینه افزود: بقیه حوزه‌های فرهنگی شامل سینما، کتاب، چاپ و نشر، میراث‌ فرهنگی و غیره نیز گلایه‌مند هستند.

نماینده‌ ملایر در مجلس دهم از در نظر گرفتن دو سرفصل مهم فرهنگی در برنامه ششم توسعه خبر داد و افزود: اولین سر فصل ماده 93 برنامه ششم است که در این راستا درصدی از بودجه عمومی کشور برای صدا و سیما آن‌هم برای کارهای تولیدی و آثار سینمایی و ساخت تولیدات هنری و سریال‌های فاخر تخصیص یافته است.

آزادی‌خواه بیان‌کرد: تخصیص 27 صدم درصد از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده برای بحث ورزش شامل ورزش‌ همگانی، روستایی، ورزش مدارس، عشایری و فدراسیون‌های ورزشی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه این دو اصل ضروری بوده و دولت نیزمکلف است که آنها را اجرایی کند، گفت: در صورت محقق شدن این دو سر فصل اساسی بخشی از خلاء‌های این دو‌حوزه مرتفع می‌شود.

نماینده ‌ملایر در مجلس دهم به حذف جدول 17 و میزان 250 میلیارد ریال پولی که در این جدول وجود داشت اشاره کرد و افزود: حدود 60 مؤسسه و مرکز فرهنگی مردم نهاد از این جدول پول دریافت می‌کنند که این‌ مراکز کارهای تخصصی در حوزه‌های مختلف انجام‌ می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه امسال تدبیر دولت بر این بود که این جدول باید حذف شود که نظارت بیشتری بر هزینه انجام شود، گفت: ما هم در کمیسیون فرهنگی پذیرفتیم چرا‌که نظارت بر بودجه‌ریزی کشور و نظم دادن به بودجه و هزینه اقدام‌ مطلوبی است اما به صرف اینکه محتوای جدول نباید حذف شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس دهم بیان کرد: خوشبختانه دولت کمک کرد و این 60 موسسه و‌ مرکز فرهنگی که از این‌ جدول بودجه خود را دریافت می‌کردند در 8 مؤسسه یا سازمان و ‌وزارت خانه مثل وزارت علوم، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و غیره خلاصه شدند و هر کدام از این سازمان‌ها 10 یا 20 مرکز فرهنگی را زیر پوشش قرار می‌دهند ‌و بودجه به‌حساب آن سازمان‌ها واریز می‌شود و آنها نحوه هزینه شدن بودجه را نظارت و این ‌مؤسسات فرهنگی را تغذیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه موسسات و ‌مراکز فرهنگی که از جدول 17 بودجه‌ خود را دریافت‌ می‌کردند نگران هیچ مسئله‌ای نباشند، گفت: این موسسات سهم خوبی دریافت می‌کنند و بودجه آنها نسبت به سال گذشته رشد چند درصدی دارد.

آزادی‌خواه با اشاره به اینکه هم‌اکنون رقم بودجه برای دستگاه‌های اجرایی که ردیف بودجه‌ای دارند مشخص شده، گفت: اما لایحه بودجه تا قبل از اینکه در کمیسیون‌های تخصصی و ‌کمیسیون تلفیق بررسی و‌ در صحن علنی به همه‌ مواد آن رأی داده شود نهایی نمی‌شود که امیدواریم این فرآیند در زمان مشخص خودش انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه سهم سازمان صدا و سیما برای توسعه برنامه‌های کیفی و همچنین 27 صدم درصد از 9 درصد مالیات ارزش افزوده که در حوزه ورزش‌ همگانی ، روستایی و ورزش مدارس بسیار حائز اهمیت است سال گذشته اتفاق افتاده‌ که امیدواریم امسال نیز این مبالغ در این دو‌ حوزه لحاظ شود.

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *