خانه / دینی / چرا امام رضا (ع) لقب عالم آل محمد (ص) را گرفتند؟

چرا امام رضا (ع) لقب عالم آل محمد (ص) را گرفتند؟

حجت الاسلام والمسلمین اکبر رضایی دهقان کارشناس مذهبی در گفت و گو با خبر گزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از همدان اظهار کرد: در میان القاب امام رضا (ع) که ائمه اطهار برای ایشان انتخاب کرده بودند نبی اکرم (ص) در مورد این امام بزرگوار فرمودند «علی بن موسی الرضا بضعت منی» یعنی او پاره تن من است، این لقب در ائمه اطهار علیهاسلام به دونفر گفته می‌شد اول حضرت زهرا (س) به دلیل کوثر بودن ایشان و خیری که از نسل ایشان به تمام ادیان می‌رسد، امام حسین (ع) و ۹ نسل بعد از ایشان خیر کثیری برای هستی بودند.
وی تصریح کرد: بعد از شهادت موسی بن جعفر (ع) برخی گفتند امامت در ایشان تمام شد که گروه هفت امامی نام گرفتند اما امام رضا (ع) با مقام علمی خود و کلام شیوای نبوی، علوی و فاطمی خود امامت را به دوش خود قلمداد کرد به همین دلیل امام صادق (ع) لقب عالم آل محمد (ص) را به ایشان دادند.
رضایی دهقان با اشاره به غریب الغربا بودن امام رضا (ع) گفت: به دو دلیل این لقب را به امام هشتم نسبت دادند؛ اول اینکه کسی در غربت جان دهد و از نزدیکان کنار او نباشد او غریب  است که امام رضا (ع) نیز اینگونه بودند دوم زمانی که مردم زیادی اطراف امام باشند اما اگر از ایشان پیروی نکنند و به ایشان معرفت نداشته باشند آن امام غریب شمرده می‌شوند.
این کارشناس مذهبی با اشاره به خصوصیات اخلاقی امام رضا (ع) بیان کرد: امام رضا (ع) فضای اخلاقی فراوانی داشتند اما مهمترین آنها تواضع و خشوع ایشان در برابر خداوند متعال بود که بیانگر تسلیم شدن امام در برابر حق و انجام هر کاری برای رضای خداوند بود به همین دلیل ایشان را رضا نامیدند چرا که راضی بر رضای الهی بودند، دوم تواضع وخشوع ایشان در برابر مردم چراکه ایشان همیشه تاکید می‌کردند « اگر سلام می‌دهید سلامتان نباید بین غنی و فقیر تفاوتی داشته باشد» .
دهقان در خصوص شبهه‌ای که بر امام رضا (ع) وارد است مبنی بر اینکه چرا ایشان درحالیکه از زهرآلود بودن میوه‌های مامون خبر داشتند آن را خوردند؟ بیان کرد: هدف مامون از دعوت امام کم کردن اعتبار ایشان نزد مردم بود، مامون با قرار دادن مباحث علمی خواستار کاستن ارزش علمی ایشان نزد مردم بود اما امام رضا (ع) جواب تمام سوالات را بیان کردند، مامون می خواست حضرت را از مدینه به توس بیاورد تا همواره اورا تحت نظر بگیرد. ولیعهدی را به او پیشنهاد کرد تا اگر مشکلی در کشور رخ داد از سوی ایشان باشد.
وی ادامه داد: مامون امام رضا (ع) را به کاخ خود دعوت کرد و از ایشان خواست تا از میوه‌ها بخورد امام در حالیکه میدانست میوه‌ها آغشته به زهر هستند به دلیل تهدیدهای مامون مبنی بر اینکه اگر آنها را نخوری به مردم می‌گوییم در کاخ به ما با شمشیر حمله کردی و ما هم از خود دفاع کردیم از آن تناول کردند.
این کارشناس مذهبی در پایان خاطر نشان کرد: در حقیقت امام رضا (ع) با این کار مظلومیت خود را نشان دادند همانطوری که امیر المومنین علی (ع) برای حفظ دین صبر کردند و ذوالفقار را آویزان کردند و یا همانطوری که امام حسن (ع) مجبور به صلح شدند.
وی با اشاره به نشر علوم به مسلمانان پس از شهادت امام رضا(ع) تصریح کرد: کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) خدمات شایانی در انتقال علوم به مسلمانان بعد از برادر بزرگوارشان در کشور ایران داشتند.

درباره ی

همچنین ببینید

مطالبات روشنگری و آزادی‌های دیکته شده غربی‌ها ثمره عمل نکردن به مباحث دینی است

مهدیا وهابی، عضو جمعیت بانوان فلرهیخته استان کردستان در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان، اظهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *