خانه / دینی / وظیفه آموزش و پرورش تربیت انسان‌هایی مستقل است

وظیفه آموزش و پرورش تربیت انسان‌هایی مستقل است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایسنا، آیت‌الله «اسدالله ایمانی» در خطبه‌های نماز جمعه شیراز، با اشاره به قرار داشتن در آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: بازگشایی مدارس به معنای این نیست که چند ساعت فرزندان ما در محیط آموزشی مدرسه بنشینند و بعد به منزل برگردند و مطالبی را بیاموزند به آموخته‌هایشان بیفزایند.

وی وظیفه آموزش و پرورش را بالاتر از این دانست و گفت: آموزش و پرورش باید دانش‌آموزان را برای زندگی آماده کند، اندیشه‌ی آنان را بارور کرده و افکارشان را به قدرت برسانند تا بتوانند روی پای خود بایستند و از اتکای به دیگران دست بردارند؛ بتوانند انسان‌هایی مستقل و غیر متکی به دیگران باشند.

امام جمعه شیراز گفت: دانش‌آموزان باید پس از اتمام تحصیلات و وارد شدن به جامعه روی پای خود بایستند و خودشان امکانات جدید ایجاد کنند و چشم به امکانات دولتی نداشته باشند.

او گفت: برخی اوقات می‌بینیم فرزندانمان، عزیزان این کشور، طفیلی دیگران بار آمده‌اند، از استقلال فکری و غنای اندیشه کمتر با آنان سخن گفته شده است، کتابی داده‌اند تا آن را خواند و حفظ کنند و نمره بیاورند، این راه نیست، این مسیر ممکن است آموزش باشد اما پرورش، تربیت، رشد دادن فرد برای فردای جامعه نیست.

 ایمانی تصریح کرد: دانش‌آموز را به کار انداختن و از افکار و اندیشه‌های او بهره بردن و فعال کردن فرد با خواندن کتاب‌ها و حفظ کردن آن‌ها عملیاتی نمی‌شود، مسئولیت آموزش و پرورش فوق‌العاده سنگین است.

او با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: جان این سند تربیت فرزندان برای اجتماعی بهتر و بالاتر و برتر در آینده است و ما انتظار داریم که مسئولان آموزش و پرورش با توجه به سند تحول این مهم را مد نظر قرار دهند.

ایمانی با بزرگداشت هفته دفاع مقدس گفت: 31 شهریور در تاریخ ایران توأم با خاطرات فراوانی است، خاطرات تلخ و شیرین هشت سال دفاع مقدس که با رهبری امام راحل در پایان چنان شد که نه امتیاز سیاسی دادیم و نه یک وجب از خاک کشورمان را.

او گفت: با این‌که دشمن برای گرفتن تهران در عرض یک هفته خود و از میان بردن حکومت خود را آماده کرده بود اما دفاع مقدس هشت سال به طول انجامید، در این مدت عزیزان فراوانی رشد کردند و اوج گرفتند و به شهادت رسیدند، عده‌ای جانباز شدند، عده ای جزو آزادگان و جمعی در عدد رزمندگان قرار گرفتند؛ اما هر چه بود چه عزیزان سپاه، چه عزیزان ارتش و چه عزیزان نیروهای مسلح از بسیج و عشایر و نیروی انتظامی و دیگران، با فرماندهی امام که پشت آن فرماندهی حسین‌بن علی(ع) بود، در این دفاع مشارکت داشتند.

 ایمانی با بیان این‌که نام کربلا بود که عزیزان ما را به جبهه‌ها می‌کشاند و عشق به شهادت بود که فرزندان این شهر و دیار و این کشور را به دفاع از میهن کشاند، خاطرنشان کرد که نام امام حسین(ع) و عشق او آنهم بعد از هزار و سیصد و اندی سال عامل اصلی حضور گسترده و مداوم مردم در جبهه‌های دفاع مقدس بود.

امام جمعه شیراز در بخشی از خطبه‌های نماز با اشاره به واقعه‌ای که در مهر ماه سال 2001 رخ داد، گفت: در آن زمان عربستان با سازمان سیا، همراه و متفق با هم به برج‌های اقتصادی آمریکا حمله کردند؛ نام اقدام کننده مشخص و نام عربستان و کسانیکه حمله را انجام دادند معین است اما آنان عربستان را رها کرده و دامن افغانستان را گرفتند.

او با بیان این‌که عربستان حمله می‌کند و افغانستان چوبش را می‌خورد، گفت: این منطق آمریکا و زورگویان عالم است؛ واقعاً باید به حال دنیا گریه کرد و تأسف خورد که چه کسانی در کشور آمریکا حکومت را به دست گرفتند که هیچ عرفی را قبول نکرده و به آن عمل نمی‌کنند و پایبند نیستند.

امام جمعه شیراز با یادآوری این‌که از سوم مهر سال 2001 میلادی آمریکا به افغانستان حمله می‌کند و تا امروز شانزده سال از اشغال این کشور می‌گذرد، گفت: بعد هم به عراق حمله کردند، اما همه این‌ها بر سر ایران بود، همه می‌دانند و همه خبر دارند. اگرچه هم در افغانستان و هم در عراق نتیجه عکس گرفتند و امروز هم آن چه در یمن و بحرین می‌گذرد خواهید دید به ضرر آمریکا و عربستان تمام خواهد شد.

او با اشاره به تغییر رویه‌ای که در عملکرد و رفتار رئیس جمهور سوریه مشهود شده است، گفت: این‌که رئیس‌جمهور سوریه، کشوری که زمانی بعثی بود امروز نامه‌اش را با بسم‌الله آغاز کرده و به مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای خطاب می‌کند و کلمه امام را در مورد ایشان بکار می‌برد، باید آمریکا از این‌ مسائل دق کند، ترامپ از این غصه بمیرد و نابود شود.

 ایمانی یادآور شد: این نتیجه ظلم و راه غلط رفتن و نتیجه مبارزه با آرمان سید الشهدا است، یزید به همین سرنوشت مبتلا شد، بوش پدر و پسر به همین سرنوشت مبتلا شدند و جناب ترامپ هم به همین سرنوشت مبتلا خواهد شد؛ این است که ما معتقدیم که راه خدا، راه عزت، راه پیشرفت، راه رشد و راه موفقیت است .

انتهای پیام

درباره ی

همچنین ببینید

مطالبات روشنگری و آزادی‌های دیکته شده غربی‌ها ثمره عمل نکردن به مباحث دینی است

مهدیا وهابی، عضو جمعیت بانوان فلرهیخته استان کردستان در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان، اظهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *