خانه / وزیر اوقاف الجزایر: به زودی تفسیر جدیدی از قرآن به زبان آمازیغی منتشر می شود

وزیر اوقاف الجزایر: به زودی تفسیر جدیدی از قرآن به زبان آمازیغی منتشر می شود

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا و به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر(واج)محمد عیسی افزود: آموزش زبان آمازیغی در مرکز آموزش ائمه جماعت در البویره، تیزی وزو و باتنه آغاز می شود و علاوه بر افراد مشغول به تحصیل در این سه مرکز، ائمه جماعت فارغ التحصیل شده نیز در این دوره ها شرکت می کنند.
وزارت کشور الجزایر روز چهارشنبه و در آستانه سال جدید آمازیغی،برای نخستین بار در تاریخ این کشور، بیانیه ای به زبان آمازیغی صادرکرد.
قانون اساسی الجزایر، زبان آمازیغی را در کنار زبان عربی،به عنوان زبان رسمی این کشور به ر سمیت شناخته است هرچند که این زبان عملا کاربردی نداشته است.البته پیش از این خبرگزاری الجزایر(واج) بخشی از اخبار خود را به زبان آمازیغی با سه رسم الخط آمازیغی، عربی و لاتین منتشر می کرد و هنوز هم این کار ادامه دارد.
یکی از مسئولان خبرگزاری الجزایر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص علت این کار گفت: ما تلاش می کنیم هویت ملی خود را حفظ کنیم و فرزندانمان را با زبان آمازیغی بیشتر آشنا کنیم.
«عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری الجزایر، اواخر ماه دسامبر ،12 ژانویه را که مصادف با آغاز سال جدید آمازیغی است، برای نخستین بار در تاریخ این کشور تعطیل رسمی اعلام کرد که این اقدام با استقبال شدید مردم مواجه شد.
بوتفلیقه از دولت خواست با تمام توان خود برای ترویج زبان آمازیغی و تدریس آن در مراکز آموشی تلاش کند.
آمازیغی زبان اصلی مردم در منطقه قبایل واقع در شرق و جنوب شرق الجزایر است.
آمازیغی (تامازیغت) یا زبان بربری یک زبان است که بیشتر در میان مردم قاره آفریقا به ‌ویژه مغرب و الجزایر و به مقدار کمتر در لیبی و تونس و مالی و چند کشور دیگر گویشور دارد. ریشه این زبان آفریقا-آسیایی است. در سالهای اخیر طرفداران سازمان جهانی آمازیغ تلاشهای خود را منسجم تر کرده اند تا در کشورهای شمال آفریقا، به عنوان زبان رسمی به رسمیت شناخته شود. مغرب، لیبی (زمان قذافی)، الجزایر و مالی پذیرفته‌اند که آمازیغی در مدارس و مناطق بربر نشین رسمی باشد.
آمار دقیقی در خصوص شمار گویشوران این زبان وجود ندارد اما آمازیغ ها در شمال آفریقا در منطقه میان غرب مصر تا اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه تا صحرای بزرگ الجزایر پراکنده اند.
تاریخ آمازیغی شمسی است و 950 سال با سال میلادی اختلاف دارد .بر اساس تقویم آمازیغی، امسال سال 2968 است.
خاورم **2041**انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *