خانه / مذهبی / نگرانی اسرائیل از برپایی جمهوری اسلامی در لبنان

نگرانی اسرائیل از برپایی جمهوری اسلامی در لبنان

رخدادهای 20 بهمن 63

چکیده:

رئیس جمهور جوایز مولفان کتاب های برگزیده سال را اهداء کرد.

 

آیت الله منتظری: انقلاب اسلامی امروز قدرتی شده که ابرقدرت ها روی آن حساب می کنند.  

 

هاشمی: هر طرحی که موجب بقای رژیم بعث باشد حاضر به حرف زدن درباره آن نیستیم.

 

اسرائیل از احتمال برپایی جمهوری اسلامی در لبنان اظهار نگرانی کرد.

 

اهدای جوایز کتاب سال

مراسم دومین دوره انتخاب و معرفی کتاب سال با حضور رئیس جمهور، وزیر ارشاد اسلامی و جمعی از استادان و مولفان، اندیشمندان و فضلای کشورمان برگزار شد. در این مراسم رئیس جمهوری لوح های یادبود مولفان کتاب های مولفان کتاب های برگزیده سال را به آنان اعطا کرد.

بر اساس آئین نامه کتاب سال که در سال 61 تصویب شده است در این مسابقه منحصرا کتبی مورد بررسی قرار گرفتند که در سال 62 چاپ و منتشر شده اند. بنا بر این گزارش از مجموع 1315 کتاب فرستاده شده به اداره کل انتشارات و تبلیغات وزارت ارشاد اسلامی در 7 موضوع مشتمل بر 28 عنوان مختلف کتب برگزیده انتخاب و از سوی هیئت داوران برگزیده شدند.(1)

 

دیدار میهمانان خارجی دهه فجر با آیت الله منتظری

در هشتمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی بیش از 200 تن از میهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گروهی از پرسنل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی و اقشار مختلف مردم  با آیت الله منتظری دیدار کردند.

آیت الله منتظری در این دیدار گفت: با توجه به این که همه قدرت های شرق و غرب و بسیاری از سران کشورهای اسلامی علیه ما بسیج شده اند و جنگ را بر ما تحمیل کرده اند انقلاب اسلامی با تمام این گرفتاری ها امروز قدرتی شده است که ابر قدرت ها روی آن حساب می کنند.

آیت الله منتظری افزود: من به سران کشورهای اسلامی می گویم اگر آمریکا توانست رژیم شاه در ایران را حفظ کند شما را نیز حفظ خواهد کرد. ایشان خطاب به ملت های اسلامی نیز گفت: شما مسلمانان وظیفه دارید با اتحاد و پیروی از علمای آگاه سران کشورهای خود را وادار به تسلیم در برابر اسلام کنید و اگر تسلیم نشدند آنان را چون محمد رضا پهلوی به زباله دان تاریخ بیندازید.(2)

 

هاشمی: هر طرح صلحی باید متجاوز بودن عراق را قبول کند

حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده امام در شورای عالی دفاع طی مصاحبه ای مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی به سئوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ گفت.

آقای هاشمی در این مصاحبه مطبوعاتی در رابطه با طرح کشورهای عربستان، سوریه و الجزایر و فرانسه برای متوقف کردن جنگ تحمیلی گفت: ما هنوز خبری از ماهیت این طرح نداریم اما هر طرحی که موجب بقای رژیم بعث باشد ما حاضر به حرف زدن درباره آن نیستیم و هر طرحی که ارائه می گردد ابتدا باید متجاوز بودن عراق را قبول کند و پس از آن مذاکره کردن پیرامون چگونگی تنبیه متجاوز برای ما قابل قبول خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد میانجیگری حافظ اسد در جنگ تحمیلی نیز گفت: این که آقای حافظ اسد نقش میانجی داشته باشند مفهومی ندارد زیرا سوری ها نیز همچون ما در یک طرف قضیه جنگ با عراق قرار دارند. آقای هاشمی در مورد تهدیدات درون و بیرون که کیان انقلاب و جمهوری اسلامی را تهدید می کند نیز گفت: از بیرون دشمنان اسلام و عوامل استکبار جهانی و از درون عوامل داخلی آنها همانند عده ای از سرمایه داران و افراد متفرقه که البته اینها توان بسیج و مبارزه ندارند.(3)

 

اظهار نگرانی اسرائیل از نفوذ انقلاب ایران در لبنان

یک مقام عالی رتبه رژیم صهیونیستی با نگرانی پیش بینی کرد 5 تا 10 سال دیگر احتمالا این رژیم خود را در مقابل یک جمهوری اسلامی نظیر ایران در لبنان خواهد یافت.

روزنامه پرتیراژ آمریکایی وال استریت ژورنال از قول اورلوبرانی هماهنگ کننده استراتژی رژیم صهیونیستی در لبنان در این زمینه می نویسد: من هیچ شکی ندارم که اشغال لبنان توسط اسرائیل در دراز مدت تحولی است که منجر به یک جمهوری اسلامی شیعه در لبنان خواهد شد. وی افزود: مسیحیان،دروزی ها و دیگر فرقه ها در لبنان باقی خواهند ماند ولی عامل حاکم در لبنان شیعیان خواهند بود. به نوشته وال استریت ژورنال رژیم اسرائیل قصد داشت با اشغال لبنان خطر حملات چریکی سازمان ساف را از مرز شمالی خود از میان بردارد ولی در واقع آفریننده یک خطر بزرگتر و یک تهدید غیر قابل پیش بینی در دراز مدت برای خود شد. این روزنامه شجاعت، قدرت توانایی و روحیه شهادت طلبی شیعیان نسبت به نیروهای ساف را خاطر نشان کرده است.(4)

منابع:

1. اطلاعات، 20 بهمن 63، ص 2
2. اطلاعات، 20 بهمن 63، ص 2
3. کیهان، 20 بهمن 63، ص 2
4. جمهوری اسلامی، 20 بهمن 63، ص 3

انتهای متن/

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *