خانه / نگاهی به ویژگی‎های یاران امام حسین(ع)

نگاهی به ویژگی‎های یاران امام حسین(ع)

حجت‌الاسلام سیدمحسن موسوی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور لرستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به نام‌گذاری چهارمین روز از ماه محرم به‌ نام یاران امام حسین(ع)، درباره خصوصیات بارز یاران امام حسین(ع) گفت: یاران و اصحاب حسین(ع) در یک انقلاب بسیار عظیم که در تاریخ جاودانه مانده دوشادوش امام خود در همه لحظات حضور داشته‌اند.
وی با اشاره به این‌که می‌توان یک‌سری ویژگی و خصوصیات ممتاز را برای یاران و اصحاب امام حسین(ع) برشمرد که ما نیز می‌توانیم از آن‌ها الگو بگیریم، ادامه داد: ازجمله این ویژگی‌ها بصیرت و بینش عمیق است که یاران امام(ع) با توجه به هجمه‌های شرک‌آلود و شبهات زیادی که وجود داشت، اجازه ندادند که این شبهات به حریم یاران راه پیدا کند؛ لذا یاران امام(ع) بینشی عمیق و بصیرتی ناب به خدای متعال داشتند.
حجت‌الاسلام موسوی ویژگی دوم یاران را معرفت نسبت به امام زمان خود دانست و افزود: ایشان نسبت به امام خود معرفت داشتند تا حدی که شاهدیم در شب عاشورا که امام(ع) یاران را برای اتمام حجت فرا می‌خواند و بیعت خود را از آنان برمی‌دارد اکثریت اصحاب می‌گویند: اگر 70 مرتبه کشته شده و دوباره زنده شویم دست از این راه برنمی‌داریم.
این کارشناس مذهبی ویژگی بعدی یاران امام(ع) را عبادت و بندگی یاران دانست و ادامه داد: یاران امام با تمام وجود، عشق و علاقه‌ای که داشتند نسبت به عبادت خدا اهتمام می‌ورزیدند، به‌طوری‌که در شب عاشورا با توجه به سنگین شدن هجمه دشمن و این‌که هر لحظه احتمال حمله وجود داشت، یاران امام(ع) نافله شب را ترک نکرده و هر کدام در خیمه‌های خود مشغول خواندن نماز شب بودند.
وی عنوان کرد: بحث اصلی نماز ظهر عاشورا، این بود که یاران آن امام همام(ع) تا ظهر در رکاب او بودند و در هنگامه نماز سلاح را کنار گذاشته و با اقتدا به امام و رهبر خود نماز عشق را خواندند.
حجت‌الاسلام موسوی با بیان این‌که درسی که ما می‌توانیم از یاران امام(ع) بگیریم محبت است، گفت: این افراد قلیل که در کنار امام حسین(ع) بودند دل‌هایشان سرشار از محبت و عشق امام(ع) بود که خلق این صحنه‌های عظیم مانند شکوه ایثار، فداکاری و جانبازی در رکاب امام همه خوبی‌ها، سبقت گرفتن برای شهادت و وداع آخر با امام(ع) که عاشقانه و عارفانه بود حکایت از فریاد بلند و رسا در عشق و محبت به امام(ع) دارد.
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام‌نور لرستان با اشاره به این‌که خیلی از یاران امام حسین(ع) در رکاب پدر بزرگوار ایشان، امام علی(ع) بودند، عنوان کرد: صبر و شکیبایی و اطاعت‌پذیری از دیگر ویژگی‌های این افراد بود.
وی عنوان کرد: اتحاد، یک‌دلی و هدف واحدی بین یاران امام(ع) بود که همگی هدف واقعی یعنی جان‌فشانی در راه دین اسلام و امام خود را در نظر داشتند.
حجت‌الاسلام موسوی گفت: حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در رابطه با دوران امام زمان(عج) می‌فرماید: یاران امام زمان مهدی(عج) دل‌هایی متحد دارند که این نشئت گرفته از اتحاد یاران امام حسین(ع) است.

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *