خانه / مذهبی / نماینده مجلس ایران: بیشترین آسیب تغییرات اقلیمی متوجه زنان روستایی است

نماینده مجلس ایران: بیشترین آسیب تغییرات اقلیمی متوجه زنان روستایی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرنگار ایرنا، سمیه محمودی عصر سه شنبه به وقت محلی در نشست ویژه نمایندگان مجالس کشورها با موضوع « کاهش اثرات تغییرات اقلیمی بر زنان و دختران روستایی » که در حاشیه اجلاس شصت و دوم کمیسیون مقام زن و در سازمان ملل متحد برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.
وی افزود: آنچه عیان است در دهه های اخیر، مساله تغییرات اقلیمی به یکی از مهم‌ترین و پیچیده ترین چالش های بشر تبدیل شده است و کشورهایی که در مناطق خشک و نیمه‌خشک قرار گرفته‌اند، نسبت به تغییرات اقلیمی حساس تر هستند.
نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شعاع تاثیر آثار تغییرات اقلیمی در مناطق روستایی که زندگی آنان وابستگی بالایی به طبیعت دارد وسیع¬تر است؛ در این میان، زنان و دختران ساکن روستا بیشترین آسیب-پذیری را در برابر این تغییرات تجربه می کنند.
محمودی با بیان این که یکی از آثار تغییرات اقلیمی پیامدهای اقتصادی است، اظهار کرد: اقتصاد و معیشت زنان در روستا معمولاً وابسته به زمین، کشاورزی و دامپروری است که با تغییر اقلیم، همین منابع درآمدی نیز، دچار زیان می شود.
وی ادامه داد: در این شرایط، زنان برای امرار معاش دچار آسیب ها جدی از جمله وابستگی اقتصادی به مردان و مهاجرت می شوند.
نماینده مردم شهرضا و دهاقان اضافه کرد: از طرفی به هنگام مهاجرت تنها قادر به انجام حرفه‌ و مهارت‌های محلی بوده و مهارت‌های خاص دیگری را نیاموخته اند که بتواند جایگزین منبع درآمدی قبلی باشد.
محمودی تاکید کرد: آثار اجتماعی و روانی از دیگر پیامدهای بسیار مهم تغییرات اقلیمی است چرا که زنان به دلیل عاطفی بودن، نقش مراقبت‌گری و همچنین به دلیل خصلت از خود گذشتگی مادرانه در زمان کمبود خوراک، سهم غذا و بهداشت خودشان را به سایر افراد خانواده می‌بخشند و در نتیجه، احساس فشار زیادی می‌کنند.
وی یادآور شد: بنابراین از آثار اجتماعی تغییر اقلیم می¬توان به کاهش کیفیت زندگی و کاهش سطح بهداشت اشاره کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همه ما می دانیم زنان به عنوان نیمی از مردم کره زمین بسیار تحت تاثیر این پدیده واقع می شوند، بنابراین بایستی پیش بینی های لازم جهت مدیریت تغییرات اقلیمی و کاهش خسارات ناشی از آن صورت گیرد، به نحوی که آسیب های وارده به زنان و دختران روستایی که تامین کننده بخش اعظمی از امنیت غذایی هستند کاهش یابد. محمودی تصریح کرد:آثار هولناک تغییرات اقلیم در زندگی این زنان که نقش مهمی در تحکیم بنیان خانواده و نیز اقتصاد دارند، مصادف با تحلیل ظرفیت و پتانسیل های محلی هر کشوری است.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین باید با بهره گیری از مشارکت زنان در حوزه های قدرت و تصمیم گیری این پدیده را مدیریت کرد.
شصت و دومین نشست کمیسیون مقام زن از روز دوشنبه با حضور هیات های زن از کشورهای عضو، انجمن های مردم نهاد مورد تایید شورای اجتماعی-اقتصادی این سازمان و مقامات سازمان ملل متحد آغاز به کار کرد و تا 23 مارس ادامه دارد.
هیاتی از جمهوری اسلامی ایران هم در این نشست حضور دارند.
اروپام**1429

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *