خانه / میزگرد مهدویت ـ اراک| "‌منتظران حضرت مهدی (عج)" چه ویژگی‌هایی دارند/زمزمه‌ای عاشقانه برای برقراری ارتباط با معشوق

میزگرد مهدویت ـ اراک| "‌منتظران حضرت مهدی (عج)" چه ویژگی‌هایی دارند/زمزمه‌ای عاشقانه برای برقراری ارتباط با معشوق

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک، یکى از مهم‏ترین اصل‏‌هاى اندیشهى تشیع که در عصر غیبت، استمرار تعلیمات ناب اسلامى و شیعى را در جوامع مسلمان سبب شده و راه پیش‌روى بشریت و آینده آنان را تا پایان تاریخ روشن ساخته، اصل اصیل مهدویت است.

این اصل امید بخش، حرکتى از سرچشمه توجه به امام و هادى و راهبرى زنده و آسمانى اما در پس پرده غیب است که با تمسک به این اصل روشن، مؤمنان و مسلمانان، هرگز، در دنیاى مدرن و صنعتى معاصر، تنها و سرگشته نمى‏‌مانند و در هر فتنه و مصیبتى به حصن حصین این اندیشه الهى یعنی انتظار فرج پناه مى‌‏برند.

در دوران امروزی، اندیشه‌‏اى که مى‏‌تواند به معناى واقعى کلمه "منجى‏" و "نجات‌بخش" بشریت از آلام بى‌خدایى و افسردگى باشد، اندیشه مترقى "مهدویت" است.

با توجه به اهمیت و جایگاه مهم فرهنگ مهدویت در جامعه اسلامی، خبرگزاری تسنیم استان مرکزی در میزگرد تخصصی "فرهنگ مهدویت" با حضور اساتید دینی و علمی استان مرکزی زوایای مختلف موضوع مهدویت را به بحث و گفت‌و‌گو گذاشته است.

در این میزگرد "حجت‌الاسلام موسوی طباطبائی" نماینده دفتر آیت‌الله‌العظمی صافی‌گلپایگانی در استان مرکزی، "حجت‌الاسلام مرادی" معاون پژوهش حوزه‌های علمیه استان مرکزی، "حجت‌الاسلام قربانپور" مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی و "توسطی" عضو شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان اراک حضور داشتند.

مشروح سخنان "حجت‌الاسلام موسوی طباطبائی" نماینده دفتر آیت‌الله‌العظمی صافی‌گلپایگانی در استان مرکزی در زیر می‌آید:

تسنیم: موعودشناسی چیست و مهدویت بر چه اساس و محوری تعریف می‌شود؟

موسوی: نخستین وظیفه منتظران شناخت و معرفت به حضور امام عصر(عج) است، پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند "هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد در جاهلیت مرده است" که البته شناخت وجود مقدس حضرت صاحب‌الامر در چند وجه باید انجام گیرد.

شناخت صفات و خصوصیات ظاهری که در روایات از شمایل ایشان اوصاف بسیاری بیان شده  ویژگی آن بزرگوار شباهت ایشان به پیامبر اکرم(ص) است که نقلی هم در این زمینه وجود دارد که می‌فرمایند: در اوصاف، چهره و هم در گفتارو کردارشبیه‌ترین مردم به من است.

 ایشان همواره اهل عبادت، شب زنده‌داری، زهد و ساده‌زیستی، صبر و بردباری، عدالت و نیکوکاری هستند عدالت گستری و دادگری و برکندن ریشه ظلم وستم در حالی که همه از عدل و مساوات بهره‌مند شوند از دیگر ویژگی‌های حضرت است، که با پیروی از این اعمال به شناخت صفات رفتاری  ایشان می‌رسیم، شناخت زمینه‌ساز اعتقاد و ایمان و در نتیجه عمل و تعهد است.

شناخت امام راه رسیدن به حقیقت ایمان است همانطور که تقوا شرط ایمان است ولی تقوا در مقام عمل شرط ایمان است و شناخت در مقام عقیده، کسی که در مقام عقیده امام را می‌شناسد در مقام عمل، اهل تقوا و پاکی است شیرینی ایمان را هم می‌چشد ولی اگر تقوا نداشته باشد و تنها مدعی اعتقاد و عشق و دوستی امام باشد به نقطه کمال  نمی‌رسد.

تسنیم: بسیاری از ارادتمندان امام عصر(عج) مشتاق هستند که در گروه منتظران و یاران آن حضرت قرار گیرند ولی شاید از مسیر و اعمال درست به این خواسته حرکت نکنند، به نظر شما منتظر واقعی چگونه باید باشد و از چه اعمال و رفتاری باید پیروی کند؟

 موسوی: شناخت آداب و عادات حضرت، شناخت حقوقی که حضرت بر گردن ما دارند، شناخت علائم حتمیه ظهور، شناخت علل طولانی شدن غیبت از وظایف منتظران  است.

تمسک به ریسمان ولایت اهل بیت(ع) از دیگر ویژگی‌های منتظران است، امام صادق(ع) می‌فرماید: خوشا به حال شیعیان ما، آنان که در زمان غیبت قائم ما به ریسمان ولایت تمسک می‌جویند.

تسنیم: وظیفه مردم در عصر غیبت امام عصر(عج) را چه می‌دانید؟

موسوی: یکی از وظایف مهم مردم در عصر غیبت انتظار فرج است پیامبر اکرم(ص) فرمود: با فضیلت‌ترین اعمال امت من انتظار فرج است، انتظار فرج نه به شکل شعاری بلکه باید به شکل یک فرهنگ و مجموعه‌ای از تکالیف عملی باشد تا یک فرد منتظرحقیقی مولا و امام تلقی شود.

تهذیب نفس و اصلاح فردی یکی دیگر از وظایف مهم منتظران دولت حق پارسایی و آراستگی به اخلاق خوب و پسندیده است که امام صادق(ع) در اینباره می‌فرماید: هر کس شادمان می‌گردد از اینکه از یاران حضرت مهدی(ع) باشد باید منتظر باشد و به پرهیزگاری و اخلاق نیکورفتار نماید و او منتظر واقعی است بنده منتظر باید تقوا الهی پیشه کند و به دینش چنگ زند و یکی از وظایف منتظران پارسایی و آراستگی به اخلاق خوب و پسندیده است.

اصلاح اجتماع و اصلاح‌گری در سطح جامعه و احساس مسئولیت در راه اصلاح و ساختن جامعه و افراد نشانه بارز فرد منتظر است، اصلاح جامعه هم از راه امر به معروف و نهی از منکر میسر است که در دین اسلام به آن تاکید فراوان شده است اگر همه مسلمانان خود را موظف به این امر کنند از قدم‌های اول را برای رسیدن به جامعه منتظرالمهدی برداشتند.

آمادگی نظامی برای ظهور امام زمان، به تصریح روایات آماده کردن سلاح و کسب مهارت نظامی که مناسب با هر عصری باشد برای شرکت در سپاه حضرت از وظایف منتظران است و در روایات در این باب آمده است که هر کس مرکبی را در انتظار امر امام نگاه دارد و به سبب آن دشمن را خشمگین کند خداوند او را شرح صدر عطا و روزیش را فراخ سازد.

تسنیم: اهمیت توجه به اذکار و دعا برای فرج امام عصر(عج) را چگونه تبیین می‌کنید؟

موسوی: یاد و ذکر مداوم آن حضرت به شکل‌های مختلف مانند خواندن دعای ندبه که زمزمه‌ای عاشقانه برای برقراری ارتباط با معشوق است  چنان که او از دیدگان مردم پنهان می‌شود ولی یادش از دل‌های مومنین خالی نمی‌شود اگر در ارتباط با امام زمان همواره بکوشیم به یقین مورد عنایت و لطف ایشان قرار می‌گیریم وقتی انسان به کسی علاقه قلبی داشته باشد و یاد و نام او همیشه در فکر و ذهنش مرور شود مطمئنن  زندگیش رنگ و بوی معشوق را به خود می‌گیرد.

چه اندازه والاتر و برگزیده‌تر اینکه محبوب و معشوق امام زمان باشد که این محبوب زمینه رشد و تعالی انسان را فراهم می‌سازد همانطور که امام حسن عسگری(ع) خطاب به حضرت مهدی(ع) می‌فرمایند: بدان که دل‌های بندگی و اخلاص به سوی تو پر می‌کشند همچنان که پرنده به سوی آشیانه‌اش پر می‌کشد.

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *