خانه / قرآن / مقایسه تاثیر آوای قرآن کریم و موسیقی بر میزان اضطراب و علائم حیاتی بیماران

مقایسه تاثیر آوای قرآن کریم و موسیقی بر میزان اضطراب و علائم حیاتی بیماران

چکیده

مقدمه: اضطراب یکی از مشکلات عمده و با شیوع بسیار بالا در بیماران کاندید اعمال جراحی است که می تواند مشکلاتی را در حین عمل جراحی و دوره بعد از آن ایجاد کند. این پژوهش با هدف تعیین تاثیر موسیقی و آوای قرآن کریم بر میزان اضطراب و برخی از متغیرهای فیزیولوژیک بیماران قبل از اعمال جراحی شکم انجام گرفته است.
مواد و روش ها: این پژوهش یک مطالعه نیمه تجربی از نوع کارآزمایی بالینی یک سو کور و سه گروهی است که در طی آن 90 بیمار کاندید اعمال جراحی شکم بیمارستان شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در سال 1388 که واجد شرایط ورود به مطالعه بودند با روش نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند و سپس به صورت تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. واحدهای مورد پژوهش در گروه آزمون اول، موسیقی بدون کلام و در گروه آزمون دوم آوای قرآن کریم را به مدت 20 دقیقه گوش می دادند و در گروه شاهد مداخله ای صورت نمی گرفت. میزان اضطراب به وسیله پرسشنامه اسپیلبرگر و علایم حیاتی از طریق فشارسنج جیوه ای و شمارش نبض و تنفس در بالین بیمار پیش و پس از مداخله اندازه گیری شد..
یافته ها: نتایج مطالعه پیش و پس از مداخله نشان داد که بین میزان اضطراب در گروه آزمون موسیقی (p نتیجه گیری:گوش دادن به موسیقی و آوای قرآن کریم مداخله ای سیستماتیک و درمانی مکمل برای بیماران قبل از عمل جراحی است که می تواند به کاهش اضطراب و پارامترهای فیزیولوژیک کمک کند.

کلیدواژگان: آوای قرآن کریم، موسیقی، اضطراب، علائم حیاتی، عمل جراحی شکم

نویسندگان:

محمد آقاجانی، ندا میر باقر

مجله سبک زندگی اسلامی با محوریت سلامت – سال اول، شماره 1، بهار 1395.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

درباره ی

همچنین ببینید

ترتیل صفحه ۲۶ قرآن کریم باصدای رحیم خاکی+دریافت

خبرگزاری فارس- گروه فعالیت‌های قرآنی: پیامبر اعظم(ص) فرمودند: «الصوم لى و انا اجزى به»؛ روزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *