خانه / مصاحبه|درخواست‌های کردها از دولت جدید عراق/ روابط تاریخی و مهمی با ایران داریم

مصاحبه|درخواست‌های کردها از دولت جدید عراق/ روابط تاریخی و مهمی با ایران داریم

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «فرصت صوفی» عضو پارلمان محلی اقلیم کردستان از فراکسیون حزب دموکرات کردستان عراق با اشاره به سفر اخیر هیئت این حزب به بغداد و دیدار و گفتگوهای صورت گرفته با دیگر جریان‌های سیاسی عراق گفت: حزب دموکرات کردستان برای فعالیت دولت آینده عراق، تعهد به اجرای قانون اساسی را از موارد حائز اهمیت دانسته و تاکید می‌کند که تشکیل این دولت باید بر اساس مشارکت واقعی تمام قومیت‌ها و مذاهب این کشور باشد.

فرصت صوفی که با خبرنگار تسنیم گفت‌وگو می‌کرد، افزود: از دید ما توازن و توافق میان شیعیان، اهل سنت و کردها در روند سیاسی عراق باید حفظ شود.

وی با اشاره به تحرکاتی که در فضای سیاسی عراق از سوی فراکسیون های پیروز انتخابات پارلمانی دیده می شود، گفت: حزب دموکرات کردستان هیچ خط قرمزی در خصوص این فراکسیون‌ها نداشته و آنچه برای آن مهم است تشکیل دولتی است که حقوق کردها در قانون اساسی عراق را تضمین کند.

عضو پارلمان محلی اقلیم کردستان در تشریح این حقوق افزود: اجرای ماده 140 قانون اساسی عراق و عادی سازی مناطق مورد منازعه، رفع مشکلات مربوط به نفت و گاز، سهم اقلیم کردستان از بودجه عمومی عراق و مشکلات تخصیص و پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگ به عنوان بخشی از سیستم دفاعی عراق از سری درخواست‌های کردها در این مرحله هستند.

فرصت صوفی گفت: کردها و در راس آنها حزب دموکرات کردستان بر این اساس قدم به مذاکرات سازنده و جدی با جریان‌های سیاسی عراق گذاشته و با هر ائتلاف و جریانی که بیشتر مقید به تامین حقوق قانونی کردها در چارچوب عراق باشد، وارد پروسه تشکیل کابینه جدید خواهند شد.

وی اظهار داشت: از دید ما پایبندی دولت جدید عراق به قانون اساسی این کشور، فدرالیسم اقلیم کردستان، حقوق مصوب کردها و مکانیزم چاره یابی مشکلات اربیل – بغداد از درجه اهمیت بیشتری نسبت به پست‌ها و مناصب حکومتی برخوردار است.

این عضو پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق در پاسخ به سوالی درباره اختلافات کردها و آینده پست ریاست جمهوری عراق نیز گفت: حزب دموکرات کردستان در وهله نخست تلاش می‌کند احزاب سیاسی کرد در قالب یک تیم مشترک به پارلمان جدید عراق بروند و در آینده نیز تیم مشترک مذاکره کننده با بغداد تشکیل می‌شود که سهم کردها از دولت جدید را به بحث و گفتگو خواهد گذاشت، پس از این مراحل است که ما در داخل اقلیم کردستان وارد گفتگوهای تقسیم پست‌های بغداد خواهیم شد.

فرصت صوفی گفت: پست ریاست جمهوری عراق بر اساس توافق چند دوره گذشته باز هم به کردها خواهد رسید و ما معتقد هستیم که این پست ملک شخصی هیچ یک از احزاب کردی نیست و مذاکرات آینده است که سرنوشت آن را در اقلیم کردستان تعیین خواهد کرد و تاکنون تعیین تکلیف نشده است که چه کسی و از کدام حزب به عنوان رئیس جمهوری آینده عراق معرفی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تشکیل فراکسیون متحد کردی در پارلمان جدید عراق با توجه به تنش‌های سیاسی موجود در اقلیم کردستان اظهار داشت: در موضوع ادعایی چهار حزب سیاسی در خصوص آنچه که تقلب‌ سازماندهی شده در این دوره از انتخابات می‌نامند، حزب دموکرات کردستان به صراحت اعلام کرده است آماده بازشماری دستی آراء و روشن شدن واقعیات است و به گواهی مستندات هم در استان‌های اربیل و دهوک به عنوان مناطق تحت نفوذ این حزب، کمترین تخلفات انتخاباتی صورت گرفته است و در این راستا تلاش می‌کنیم ضمن کسب اعتماد احزاب معترض، هر اقدامی را با هدف تشکیل فراکسیون متحد کردی انجام دهیم.

عضو فراکسیون حزب دموکرات کردستان عراق در پارلمان محلی این منطقه با اشاره به دیدار هیئت اعزامی این حزب به بغداد با سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: روابط حزب دموکرات کردستان و اقلیم کردستان عراق به کلی با جمهوری اسلامی ایران، روابطی مهم و تاریخی است و همیشه خواهان تحکیم روابط خود با ایران به عنوان یکی از همسایگان مهم عراق بوده‌ایم.

فرصت صوفی افزود: دیدار صورت گرفته هیئت حزب دموکرات کردستان با سفیر جمهوری اسلامی ایران به جایگاه و نفوذ این کشور در عراق برمی‌گردد و تاثیرگذاری و اهمیت ایران در عراق برای ما محرز است و از سوی دیگر تلاش می‌کنیم تاثیر رخدادهای سال گذشته (رفراندوم) بر روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران را اصلاح کرده و روابط دوستانه و بهتری با این کشور داشته باشیم.

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *