خانه / مذهبی / مرحوم علامه طباطبایی خدمات بزرگی در زمینه فلسفه به اسلام کرد

مرحوم علامه طباطبایی خدمات بزرگی در زمینه فلسفه به اسلام کرد

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرنگار مهر، آیت الله محمد علی گرامی شامگاه سه‌شنبه در مراسمی که به مناسبت فرا رسیدن هفته قرآن دانشگاه‌ها و سالروز ارتحال علامه طباطبایی(ره) در دارالقران این مفسر قرآن کریم در قم برگزار شد، اظهار داشت: ملایمت، لطافت، تواضع و احساس در وجود مرحوم علامه موج می‌زد.

وی گفت: علامه طباطبایی(ره) شوخ طبع بودند و این روحیه متواضع و لطافت طبع در رفتار ایشان با شاگران و حتی خادم منزل خود مشهود بود.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه تواضع علامه طباطبایی به حدی بود که در بعد علمی نیز کاملا مشهود بود، ابراز داشت: مرحوم علامه طباطبایی(ره) از هر مطلب تازهای استقبال می‌کردند و افراد با خیال آسوده مطالب خود را با ایشان در میان می‌گذاشتند.

آیت الله گرامی افزود: علامه طباطایی(ره) در ابتدای ورود خود به قم به بحث فقه و اصول پرداختند اما بعد از مدتی جای خالی فلسفه و تفسیر را احساس کردند و بیشتر به این موضوعات پرداختند.

وی با بیان اینکه علامه طباطبایی(ره) همان‌گونه که به تفسیر اهمیت می‌دادند به فلسفه نیز اهمیت می‌دادند، گفت: مرحوم علامه زمانی که در بحث فهم و تحلیل آیات نواقصی را مشاهده کردند اقدام به نگارش تفسیر المیزان نمودند.

استاد حوزه علمیه افزود: ذهن بشر جست‌وجوگر است و می‌خواهد در مورد نظام هستی و قوانین حاکم بر آن بداند لذا تنها علمی که متصدی این مسئله است علم فلسفه است و مرحوم علامه به این علم توجه بسیار داشتند.

وی با بیان اینکه تفسیر مرحوم علامه تفسیری عقلانی، تحلیلی و بی‌سابقه در تاریخ شیعه است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، عنوان کرد: متأسفانه در اوایل برخورد خوبی با این عالم نداشتند اما بعدها حوزه به این آزاد اندیشی دست یافت.

نیازمند تحقیقات خوب فلسفی هستیم

آیت الله گرامیتصریح کرد: مرحوم علامه طباطبایی در کتاب اصول فلسفه و روش رئالیسم خدمت بزرگی در زمینه فلسفه و دفاع از مبانی فلسفه اسلامی داشتند.

وی با بیان اینکه نیازمند تحقیقات خوب فلسفی هستیم و در این خصوص گاهی مواردی نوشته می‌شود اما جنبه خطابی دارند، افزود: ابعاد آزاد منشی در تفکر و نیز ابعاد تفسیری مرحوم علامه طباطبایی بود که به شیعه آبرو بخشید و باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *