خانه / محور گفت‌وگوی جوانان در هیئت‌های مذهبی سیره و معارف اهل بیت(ع) قرار گیرد

محور گفت‌وگوی جوانان در هیئت‌های مذهبی سیره و معارف اهل بیت(ع) قرار گیرد

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ آیت‌الله ابوالقاسم یعقوبی شامگاه جمعه در جمع جوانان عزادار هیئت رقیه جان(س) بجنورد اظهار داشت: همه هیئت‌ها در طول تاریخ از آیه "قُل لا أَسئَلُكُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّةَ فِی القُربى‏" الهام گرفته‌اند.

وی ضمن اشاره به تفاوت‌های محبت و مودت افزود: محبت به معنای دوست داشتن کسی و چیزی است چرا که در دل به او علاقه وجود دارد و این ارتباط، ارتباط دلی است. اما گاهی اوقات محبت هم در زبان و هم در عمل و رفتار ظاهر می‌شود که این مهم مودت است. مودت از محبت بالاتر است. دوست واقعی کسی است که هم در زمان و هم در عمل و رفتار محبت کنند و در واقعا محبت خود را آشکارسازی کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی در خصوص نقش هیئت‌ها بر جوانان تصریح کرد: یکی از مکان‌هایی که در آن مدت خود را به اهل بیت نشان می‌دهیم همین هیئت‌ها و عزاداری‌هاست چرا که خداوند در دل ما محبت اهل بیت را قرار داده است. هیئت مکانی است که تمام افراد هدفی جز ارادت به اهل بیت ندارند. هیئت مکانی است که جمعی از ارادتمندان اهل بیت محبت درونی خود را ظاهرسازی کرده و خط و مسیر خود را به عالمیان نشان می‌دهند.

یعقوبی بیان داشت: هر چه تعداد هیئت‌ها بیشتر شود جریان فرهنگی کارکرد بیشتری خواهد داشت. حضرت رقیه(س) شهیده شام است و اگر اسم این هیئت شهیده شام شود بهتر است چون هم به شهادت حضرت رقیه (س) اشاره شده و هم به محل شهادت این بزرگوار اشاره شده است. نخستین شهیده بعد از حادثه کربلا حضرت رقیه (س) بود. در قرآن هم آمده است که کسانی که پیش‌رو و جلوترند عزیزتر هستند. لذا حضرت رقیه‌(س) بعد از عاشورا عزیزترین است.

امام جمعه بجنورد اسلام ناب را اسلام دفاع و جهاد و کوشش عنوان کرد و ادامه داد: محور گفت‌وگوی جوانان در هیئت‌ها باید پیرامون معارف و سیره اهل‌بیت(ع) باشد همان چیزی که امام راحل از اسلام ناب تعریف کردند. اسلام ناب٬ اسلام، دفاع، جهاد، زکات و اقامه معروف‌ها است. اسلام ناب به معنای اسلام جوشش، اسلام کوشش و اسلام گریه و نیایش است.

یعقوبی ضمن اشاره به معنای واقعی هیئت‌های مذهبی افزود: نباید هیئت‌های مذهبی را مختص 10 روز دهه اول محرم بدانیم بلکه هیئت به معنای کلاس آموزش و مجتمع انسان سازی و بصیرت افزایی است. امروز انقلاب در مرز چهل سالگی خود قرار دارد و این به معنای رشد کامل است چرا که پشتوانه انقلاب اسلامی٬ معنویت، ولایت و امامت است.

وی در پایان اضافه کرد: آمریکا و اسرائیل هر نقشه‌ای کشیده‌اند٬ نتوانستند کاری کنند و این از برکت اهل بیت(ع) است. امروز جوانان ما دشمنان ایران زمین را در مرز‌های خارج از ایران زمین‌گیر کرده‌اند و روز به روز به مشتاقان دفاع از حرم اهل بیت‌(ع) اضافه می‌شود.

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *