خانه / قرآن / فراخوان جشنواره آیات در رشته «نمایش قرآنی» اعلام شد/ 20 دی‌ماه، آخرین مهلت ارسال آثار

فراخوان جشنواره آیات در رشته «نمایش قرآنی» اعلام شد/ 20 دی‌ماه، آخرین مهلت ارسال آثار

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، جشنواره ملی آیات در رشته نمایش قرآنی به همت معاونت قرآن و عترت ارشاد به میزبانی استان فارس برگزار می‌شود.

جشنواره نمایش قرآنی آیات برای نخستین‌بار با هدف شناسایی ظرفیت‌های نمایشی در حوزه قرآن و عترت، حمایت از هنرمندان و پدیدآورندگان نمایش‌های قرآنی، ایجاد زمینه و بستری برای اجراهای نمایشی در حوزه قرآن و همچنین شرایط و فضای مناسب به‌ منظور تولید و ارائه نمایش‌های دینی و دوری از شعارزدگی و نگاه کلیشه‌ای به تعالیم قرآنی و سیره اهل‌بیت(ع) در قالب‌ها و موضوعات مختلفی تدارک دیده شده است.

موضوعات جشنواره

اندیشه و سیره ائمه معصومین(ع) و زندگانی ایشان

جایگاه نماز در اندیشه ایمه معصومین(ع)

استفاده از قصص و آیات و روایات قرآنی در آثار نمایشی با نگاهی نو و خلاقانه با تأکید بر سبک زندگی

توجه به قصص قرآنی و عترتی، توضیح و تفسیر آیات و روایات و سیره اهل‌بیت(ع) در گستره اجتماعی

شهدای مدافع حرم

به اجرا در آوردن چهره منفور افراطی‌گری و خشونت

زندگی و سیره شخصیت های قرآنی و حجاب و عفاف

امر به معرف و نهی از منکر

راستگویی و مثبت اندیشی

صلح و دوستی و مهربانی 

همچنین این جشنواره بخش ویژه‌ای با موضوع طرح فراگیر قرآنی 1451 یعنی سوره مبارکه «واقعه» نیز دارد.

بخش‌های جشنواره

تئاتر صحنه‌ای: برای نمایش‌های موضوعی و به شکل رقابتی برگزار می‌شود. در این بخش حداکثر 6 اثر در بخش صحنه‌ای انتخاب و اجرا خواهد شد و تعیین زمان و مکان اجرا بر عهده ستاد برگزاری است.

به آثار برگزیده این بخش در مرحله نهایی حداکثر تا سقف 10 میلیون ریال (به تشخیص هیأت داوری) کمک‌هزینه پرداخت خواهد شد.

تئاتر خیابانی: این بخش شامل نمایش‌های میدانی (تئاتر خیابانی، تئاتر محیطی) است که حداکثر 8 نمایش (به انتخاب هیأت گزینش) به مرحله نهایی راه پیدا می‌کند.

در بخش تئاتر خیابانی به آثار برگزیده مرحله نهایی حداکثر تا سقف 10 میلیون ریال (به تشخیص هیأت‌ داوران) کمک‌ هزینه پرداخت خمی‌شود و بخش تئاتر خیابانی به‌صورت رقابتی برگزار خواهد شد.

 تئاتر عروسکی (صحنه‌ای): جشنواره نمایش قرآنی آیات، ستاد برگزاری جشنواره پذیرای طرح و ایده های اجرایی بر اساس شیوه های گوناگون نمایش عروسکی خواهد بود از این رو، متقاضیان ضروری است نمایشنامه یا طرح نمایشی، ایده اجرایی، طرح عروسک‌های مد نظر خود را به همراه سوابق هنری مرتبط با نمایش عروسکی(گروه و کارگردان)جهت ارزیابی به دبیرخانه جشنواره ارائه کنند.

از میان آثار متقاضی، تا سقف 6 اثر نمایشی بر اساس نظر هیأت انتخاب، به جشنواره راه پیدا می‌کنند و تا سقف یک میلیون تومان به گروه های منتخب این بخش کمک هزینه تولید اثر پرداخت می‌شود.

شرایط و مقررات عمومی 

نوآوری و خلاقیت در نوع نگاه به مضامین قرآنی و تلاش برای معاصر سازی مفاهیم و شکل اجرا در اولویت هیأت انتخاب و داوری است. هر هنرمند می‌تواند با ارائه حداکثر دو اثر متقاضی حضور در جشنواره باشد.

تنها یک نمایش از هر کارگردان امکان حضور در مرحله نهایی(تمام بخش‌ها)را خواهد داشت، مجوز کتبی نویسنده یا ناشر برای اجراهای نمایشی ضروری است. هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص اجرای نمایش‌ها بر عهده ستاد برگزاری جشنواره خواهد بود.

تجهیزات و امکانات موردنیاز نمایش‌ها بر عهده گروه‌ها است. شورای برگزاری جشنواره در حدود داشته‌های خود نسبت به همکاری با گروه‌ها در زمینه تهیه و تأمین موارد مورد نیاز اقدام خواهد کرد.

به برگزیدگان بخش‌های نمایش صحنه‌ای، نمایش خیابانی، نمایش عروسکی، دیپلم و لوح و  جوایز نقدی اهدا خواهد شد. برای گروه‌هایی که آثارشان به بخش مسابقه راه می‌یابد، گواهی شرکت صادر می‌شود و به تشخیص شورای داوری آثار برگزیده جشنواره جهت اجرای عموم در سالن‌های وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس معرفی می‌شود.

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از فارس، آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره نمایش قرآنی آیات 20 دی‌ماه است و مراسم اختتامیه و معرفی برترین‌ها بهمن‌ماه در شیراز برگزار می‌شود. علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره نمایش قرآنی آیات در شیراز، کوی زهرا، تقاطع ایثار، ساختمان شماره 2 اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، دفتر قرآن و عترت ارسال کنند.

درباره ی

همچنین ببینید

ترتیل صفحه ۲۶ قرآن کریم باصدای رحیم خاکی+دریافت

خبرگزاری فارس- گروه فعالیت‌های قرآنی: پیامبر اعظم(ص) فرمودند: «الصوم لى و انا اجزى به»؛ روزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *