خانه / علم‌ها زنده‌اند

علم‌ها زنده‌اند

این‌ها بخشی از صحبت‌های کریم اله‌خانی ـ هنرمند تجسمی ـ است که یک «علم عاشورایی» را با توجه به ویژگی‌های هنر اسلامی طراحی کرده است.

این هنرمند درباره این اثر با نام «علم‌ها زنده‌اند» به ایسنا گفت: با باوری نیک از فرهنگ آئینی عاشورا تلاش شده تا با زبانی نو تعاملی مثبت میان باورهای انسان، مخاطب،  طبیعت و اثر شکل بگیرد. بنابراین سعی شد، این موضوع با بیانی امروزی‌تر به منظور حفظ و انتقال یک ارزش «دینی،آئینی» محقق شود.

او ادامه داد: با اقتباس از نمونه «علم»ی  که در نیشابور نسل در نسل توسط خاندان علمدار ساخته شده و امروزه به عنوان علم ملی به ثبت رسیده است، به ایده‌ای پرداختیم که در آن حفظ و توجه به ویژگی‌های هنر اسلامی برای بازخوانی دوباره یک مفهوم، محور اصلی است. توجه به مبانی نو در هنر و بهره بیانی جستن از آن‌ها، قابلیتی است که کمک شایانی به ایده‌پردازی کرده است.

اله‌خانی اظهار کرد: همچنین استفاده از قابلیت‌های عناصر طبیعی در این اثر، مانند باد و درخت سرو به عنوان وجوه نمادین در کنار دیگر بخش‌های آن، برای جان بخشی ملموس تر ودرگیر کردن حواس پنجگانه مخاطب بوده است.

اله‌خانی این اثر را به همراهی دانشجویان گروه هنر اسلامی دانشگاه شهید باهنر کرمان خلق کرده که اربعین امسال در این دانشگاه نصب شده است.

اثر «علم‌ها زنده‌اند» در محوطه دانشگاه باهنر کرمان

فاطمه السادات احمدیموسوی، صدیقه ارجمند، نرگس اسکندری تریقان، مرجان بهرام پور، هادی بهرام زاده، الهه بهزادی، پدرام پورافغان، منصوره پورجعفری، محدثه پورغلامعلی، سارا تقی زاده شول، سحر توکلی گوکی، شیما جعفری نیا، عاطفه حسنی سعدی، مریم السادات حسینی، آیدا حسینی زاده، فاطمه خورشیدی، زینب راژ، مهسا رویین‌تن، فاطمه سیاهکوهی، زهرا شجاعی، فایزه شرفایی مرغکی، عارفه عسکریچترودی، پریچهر علینقی زاده طلایی، متانت کاشانی، فاطمه کریمی افشار، حمیدرضا مهرپور، رضوان میرزایی ملک آباد، بنینرجس نادری، سارا سادات نعمت اله زاده ماهانی، فاطمه نوروزی راد و حمیده یزدی مکی آبادی دانشجویانی بودند که در ساخت این اثر همکاری کرده‌اند.

انتهای پیام

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *