خانه / مذهبی / صالحی: وارد کردن پوشاک، شایسته ما نیست

صالحی: وارد کردن پوشاک، شایسته ما نیست

خبرگزاری ایلنا: سیدعباس صالحی عصر امروز در آیین پایانی هفتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با بیان این مطلب افزود: مد و لباس علاوه بر اینکه از لحاظ پوششی و زیبایی شناختی مورد توجه است با مساله هویتی جامعه نیز در ارتباط است.

وی گفت: در بین اجزای هویتی جوامع، اجزای بصری بیش از همه در هویت یابی و هویت سازی موثر هستند و در میان اجزای بصری هویتی، معماری و لباس دو عنصر اصلی نمایه های هویتی جامعه محسوب می شوند.

صالحی تصریح کرد: اگر لباس و مد را با نگاه هویتی شناسایی کنیم و هنر و معماری و لباس یک شهر را ببینیم می توان به هویت آن شهر پی برد و بر این اساس متوجه شد که آیا این شهر دارای اجزای هویتی پایدار و متحد است یا خیر.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: لباس هر جامعه از جمله ایران با این نگاه قابل تشخیص است که چه مقدار با تاریخ، هنر و زیبایی شناختی ایرانی تناسب دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: لباس از این جهت نیز دارای اهمیت است که با اقتصاد یک کشور پیوست قابل توجهی دارد. جامعه ای که غذا و پوشاک خود را از بیرون وارد کند وابسته است.

صالحی ادامه داد: برای کشور ما شایسته نیست که نیازهای پوششی خود را از خارج از کشور وارد کنیم.

وی در عین حال تصریح کرد: مد و لباس با نگاه هویتی و اقتصاد ملی و مقاومتی قابل توجه است و بر این اساس به مدها به هنجار گرا و هنجار ستیز تقسیم می شود.

عضو کابینه دوازدهم گفت: مد هنجارگرا به تنوع می اندیشد اما هنجارهای اجتماعی را درنمی شکند. این نوع مد در مرزهای انعطاف، عرف، قانون و شرع عمل می کند که مقبول و ملزم زندگی بشری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مد و لباس با هویت ما ارتباط دارد. هویت ایرانی اسلامی باید طوری باشد که در مدگرایی و لباس ما معنا و مفهوم خود را پیدا کند. این هویت به معنای دربرگیری دامنه جغرافیایی پروسعت و منبسط است که دارای مرز است و در آن تاریخ، رسوم، قومیت، رنگ و طرح با هویت می گنجد نه شلخته و به هم ریخته.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر عنصر خلاقیت در حوزه مد و لباس اظهار کرد: مد و لباس دو عنصر انسانی اند نه سخت افزاری. بنابراین هر مقدار خلاقانه تر باشند موثر تر و نافذ تر خواهند بود.

وی تصریح کرد: باید به ایده ها و مفاهیم خلاقانه در این بخش توجه کرد. برگزاری جشنواره هایی مانند مد و لباس نیز می تواند به کشف مفاهیم و ابتکارات نوگرایانه در این حوزه کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: دولت ها نمی توانند اینگونه اتفاقات را سامان بدهند. جریان مد و لباس دو جریان اجتماعی هستند. وظیفه دولت ها در این میان تسهیل گری و مانع زدایی است. بنابراین مسیر مد و لباس باید در فضای اجتماعی در جریانخ باشد.

صالحی در پایان تاکید کرد: حرکت مد و لباس در فضای اجتماعی زمانی شتاب می گیرد که در پشت آینه های شفاف قرار بگیرد و به دور از شائبه ها باشد.

 

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *