خانه / مذهبی / سبحانی:‌ فعالیت بانکها را تفکیک کنید درست می‌شود

سبحانی:‌ فعالیت بانکها را تفکیک کنید درست می‌شود

خبرگزاری تسنیم: حسن سبحانی درخصوص عوارض نظام بانکداری فعلی و مدل مطلوب بانکداری بدون ربا اظهارنظر کرد.

وی ذهنیت مردم درباره «ضرورت وجود بانک به همین شکل در اقتصاد» را یکی از بزرگترین موانع اصلاح این سیستم دانست و گفت: برای مردمی که بانک برایشان یک مقوله واجب شده است، حذف یا تغییر کارکرد‌های آن امری نشدنی تلقی می‌شود که یکی از بزرگترین موانع اصلاح سیستم است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به بخش‌های دیگری که کارکرد ربوی دارند تأکید کرد: اگر بانک‌ها تغییر کند و اصلاح شود، اما دستگاه‌های دیگر کارکرد ربوی خود را اصلاح نکنند مشکل برجای خود باقی خواهد بود.

وی ادامه داد: فارغ از دینداری ما، عقلمان هم حکم می‌کند که از آسیب بانک‌ها به اقتصاد کشور و بخش واقعی جلوگیری نماییم.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران تصریح کرد: پول باید صرف مشارکت در تولید شود. این ضرورت عقلی حرکت بسوی یک الگوی متفاوت از شرایط فعلی را به ما خاطرنشان می‌کند.

وی در ادامه مدل مطلوب فعالیت بانک‌ها را به سه بخش شامل خدمات بانکی، بخش قرض‌الحسنه و بخش مشارکت در تولید تقسیم‌بندی نمود. وی اضافه کرد: در مدل مطلوب، بخش ارائه خدمات بر جای خودش باقی می‌ماند، بخش قرض‌الحسنه باید به نهاد‌های مردمی واگذار شود و برای سرمایه‌گذاری مؤسسات سرمایه‌گذاری تشکیل خواهد شد؛ بنابراین از بانک تنها بخش ارائه خدمات سر جایش باقی خواهد ماند.

این اندیشمند اقتصادی درخصوص خلق پول اضافه کرد: خلق نقدینگی توسط بانک‌ها مجاز نیست؛ چون در عین عدم تولید کالا و خدمات، قدرت تقاضای جامعه را بالا می‌برد.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: با توجه به وجود قانون فعلی بانکداری بدون ربا، فعلاً ایجاد شعب اصلاح شده در کنار شعب موجود شاید بتواند شروع خوبی باشد.

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *