خانه / حجتی که بر وزیر تمام شد + اسناد

حجتی که بر وزیر تمام شد + اسناد

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با انتصاب عیسی کلانتری به ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست و اظهارنظرهای بی‌محابا و انتصابهای پرسش‌برانگیز و خاص، موضوع مصرف عمومی و تجارت بی‌ملاحظه محصولات تراریخت دوباره به بحث داغ محافل علمی و سیاسی تبدیل شده است، بگونه‌ای که برآیند نظرات متخصصان و افکار عمومی عمیقاً علیه این طیف موضع منفی گرفته‌اند؛ حتی هفته گذشته مجلس شورای اسلامی، پس از پیغامهای شفاهی و هشدارهای پرشمار به دولت، ناچار شد موضعی آشکار و رسمی اتخاذ کند و با امضای 69 نماینده به رئیس‌جمهور در این زمینه تذکر دهد.

تصویر/ تذکر 69 نماینده به رئیس‌جمهور درخصوص تراریخت

همچنین پس از این تذکر، کار به آنجا رسید که متأسفانه حتی استیضاح وزیر جهادکشاورزی در دستور کار برخی نمایندگان مجلس قرار گرفته است. همچنین اخبار موثق رسیده حاکی از آن است که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برای جلوگیری ازاین جریان، «تحقیق و تفحص» از برخی کانونهای این موضوع را در دستور کار دارند.

تصویر/ خبر رسانه‌ها از استیضاح وزیر جهادکشاورزی

* چرایی این تنشها

تنشهای بین دولت و مجلس تنها نمادی از موضع‌گیری طیف گسترده‌ای از متخصصان و دلسوزان است که بواسطه کار سیاسی، تجاری و غیرمتخصصانه این جریان در سالهای گذشته رخ داده است. ماهیت اقدامات این جریان، موجب شد بسیاری از افراد ــ فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی ــ در برابر این جریان موضع بگیرند؛ طیف گسترده این افراد، متخصصان نظامی و امنیتی مانند غلامرضا جلالی، سید رحیم صفوی، احمدرضا پوردستان، همچنین تعداد پرشماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، و نیز متخصصان و دانشمندان مبرز بیوتکنولوژی و نیز افرادی از جناح موافق دولت و حتی افرادی در درون دولت ــ مانند محمدجواد ظریف و معصومه ابتکار ــ و همچنین افراد شاخصی مانند علی‌اکبر ولایتی را شامل می‌شود. لکن علی‌رغم این مخالفتها و همچنین موضع روشن قانون بالادستی برنامه ششم، هنوز برخی زیرمجموعه‌های جهادکشاورزی و محیط‌زیست، فعال هستند و رهاسازی تجاری و بی‌محابای این محصولات در دستور کار قرار دارد.

* یک مثال

باوجود تصریح قانون بر اینکه توسعه تجاری این محصولات باید تنها توسط بخش خصوصی و با ضوابطی بسیار سختگیرانه انجام شود، برخی کانونهای توسعه تجاری تراریخت، در جایگاههای مهمی مانند مسئول «پژوهشکده»‌های جهادکشاورزی در حال فعالیت هستند و همزمان در سازمانهای دیگر مانند سازمان محیط‌زیست نیز به هموار کردن موانع قانونی در این زمینه اهتمام دارند. این افراد کار یکسره به‌دنبال فعالیتهای سیاسی پرحجم جهت به ثمر رساندن این پروژه هستند. برای نمونه خانم دکتر «نیراعظم خوش‌خلق سیما»، مسئول «پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی» در استان البرز است. وی در ابتدای دولت یازدهم با فشار همین جریان، بدون داشتن توان علمی لازم و رشته مرتبط، از سوی محمود حجتی به ریاست این پژوهشکده منصوب شد.

خوش خلق همواره به‌عنوان دانشمند مبرز بیوتکنولوژی معرفی می‌شود؛ لکن او خود معترف است که موضوعات تحقیقاتی (مانند تراریخت) را سیاسی کرده است.

از سوی دیگر تمامی بررسیها حاکی از آن است که عملکرد این فرد از حیث علمی در این پژوهشکده بسیار ضعیف و غیرقابل دفاع بوده است.

او حتی در آخرین وضعیت منتشر شده در سامانه علم‌سنجی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی {لینک: اینجا را ببینید} در میان محققان این سازمان از حیث مقالات و بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی «Google Scholar» حائز رتبه پرسش‌برانگیز 328 میان محققان شده است. گو اینکه متخصصان بر این امر واقفند که جایگاه و شأن سیاسی و اجرایی افراد در همکاری سایر متخصصان با این افراد و درج نامشان در مقالات منتشره بسیار مؤثر است، با این وجود شرایط علمی این فرد، جایگاه ضعیف این او طی سالهای اخیر را نشان می‌دهد.

تصویر/ جایگاه خوش‌خلق‌سیما میان پژوهشگران جهادکشاورزی

مسئله بسیار شگفت‌انگیز درخصوص این فرد نیز این است که خوش‌خلق سیما که طی چهارسال گذشته مسئولیت «پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی» را بر عهده دارد، اصولاً حتی «بیوتکنولوژیست» نیست!

مدرک او دکتری «فیزیولوژی ملکولی گیاهان» از دانشگاه هیروشیمای ژاپن است. تصویر مدرک او را روی سایت پژوهشکده ببینید:

تصویر/ دکتر خوش‌خلق سیما؛ فیزیولوژیست

با روی کار آمدن دولت دوازدهم و انتصاب رئیس جدید سازمان حفاظت محیط‌زیست، او در مشاغل متعددی در سازمان محیط‌زیست، سمت گرفت، در کنفرانسهای خبری در کنار عیسی کلانتری نشست و با اینکه متخصص «فیزیولوژی گیاهی» است به‌غلط به‌عنوان «بیوتکنولوژیست» معرفی شد و مورد تجلیل قرار گرفت.

تصویر/ خوش‌خلق سیما، دست راست عیسی کلانتری

او هم‌اکنون مشاور فناوری و بیوتکنولوژی سازمان محیط‌زیست، و ریاست دبیرخانه ایمنی زیستی در این سازمان را بر عهده دارد. فیلم معرفی او به‌عنوان بیوتکنولوژیست، و اذعان او به «سیاسی کردن تراریخت» را اینجا ببینید:

فیلم/ «دروغ بیوتکنولوژی» + «اعتراف به سیاسی کردن تراریخت»

* نتیجه این شرایط

این افراد در ابتدای دولت یازدهم با فشار جریانی خاص، مناصبی را به خود اختصاص دادند، اما بی‌صداقتی و رزومه علمی ضعیف و همچنین عملکرد پرسش‌برانگیز و جانبدارانه آنها موجب شد به‌مرور مراجع تصمیم‌گیر در دولت محترم، نسبت به عواقب همکاری این جریان آگاه شده و با بسیاری از آنها ترک همکاری کرده‌اند؛ از جمله می‌توان به ترک همکاری سازمان برنامه و بودجه و همچنین معاونت علمی و فناوری، با یکی از نفرات کلیدی این جریان اشاره کرد.

گرچه عواقب بکارگیری چنین افرادی در ابتدای دولت یازدهم در چنین جایگاههایی کاملاً روشن نبود، رزومه ناموفق، بی‌صداقتیهای پیاپی و مشاغل جدیدشان در سازمان حفاظت محیط زیست، حجت را بر وزیر جهادکشاورزی دولت دوازدهم تمام کرده است. درصورت ادامه فشارها برای حفظ سمت این افراد، علی‌رغم رویه مورد نظر خبرگزاری تسنیم، بخشهای قابل توجه دیگری از اسناد سوابق و نیز عملکرد اجرایی این جریان رسانه‌ای خواهد شد.

+ کل پرونده «مزرعه پدری» اینجا در دسترس است

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *