خانه / مذهبی / جنگ نفت وارد مرحله جدیدی شد

جنگ نفت وارد مرحله جدیدی شد

رخدادهای 3 آبان 63

چکیده:

سازمان کنفرانس اسلامی برای پایان دادن به جنگ و جلوگیری از سقوط صدام به طور اضطرای تشکیل جلسه می دهد.

 

 عراق از وحشت حمله مجدد ایران مواضع آسیب پذیر جبهه میمک را تخلیه کرد.

 

یونایتدپرس: ایران در عملیات اخیر جبهه مرکزی جنگ (میمک) کاملا موفق بود.

 

اولین کنفرانس بین المللی صنعت برق در جهان سوم به کار خود پایان داد.

 

با سفر زکی یمانی به نیجریه و نروژ جنگ نفت وارد مرحله تازه خود شد.

 

آغاز  مجدد تلاش های بین المللی برای حفظ صدام

پیروزی هایی درخشان رزمندگان کفرستیز سپاه اسلام در منطقه عملیاتی میمک علی رغم یاوه گویی های دشمنان جمهوری اسلامی مبنی بر عدم توانایی ایران در انجام حمله بر علیه دشمن بعثی بار دیگر قدرت و توان رزمی غیور مردان سپاه توحید را به نمایش گذاشت و سبب شد تا تلاش ها برای پایان دادن به این جنگ به منظور حفظ صدام از سقوط دوباره آغاز شود.

در این رابطه کمیته حسن نیت سازمان کنفرانس اسلامی در تلاش جدیدی برای خاتمه جنگ ایران و عراق به زوردی در بالاترین سطح تشکیل جلسه خواهد داد. خبرگزاری قطر از ریاض در همین رابطه گزارش داد: دعوت نامه های اضطراری برای اعضای این کمیته ارسال شده است. یونایتدپرس نیز گزارش داد کویت از اعضای جامعه اقتصادی اروپا خواست تا در مسئله خاتمه دادن به جنگ ایران و عراق شرکت کند.(1)

 

عراق میمیک را تخلیه کرد

ارتش بعث عراق که در جریان نبردهای میمک ارتفاعات استراتژیک منطقه را از دست داده از بیم ادامه عملیات نیروهای اسلام آخرین مواضع آسیب پذیر خود را نیز ترک کرد و به این ترتیب ایران مواضع جدیدی را در منطقه عملیاتی میمک به تصرف خود درآورد. بر اساس این گزارش در حال حاضر نیروهای عراقی از کلیه مناطق درگیری به عقب رانده شده و راهی برای نفوذ و بازپس گیری مواضع از دست رفته نمی یابند و تنها مبادرت به حملات هوایی می کنند. از سوی دیگر یونایتدپرس نوشت: در عملیات اخیر در جبهه مرکزی جنگ ایران و عراق نیروهای ایرانی کاملا موفق بوده اند.

یونایتدپرس می افزاید: کارشناسان نظامی می گویند ایران در عملیات مذکور در نخستین ساعات بامداد 17 اکتبر کاملا بر منطقه مسلط شده است که یکی از دلایل  آن عدم کارایی نیروی هوایی عراق است. این کارشناسان با تاکید بر اهمیت استر اتژیک بلندی های فتح شده توسط ایران می افزایند عراق همچنان نگران حملات آتی نیروهای ایرانی است. یونایتدپرس می افزاید: افزایش پروازهای هواپیماهای عراقی در منطقه نشانه دیگری از موفقیت عملیات ایران بوده است. (2)

 

پایان کنفرانس بین المللی صنعت برق در تهران

پس از سه روز بحث و تبادل نظر کارشناسان ایرانی و خارجی اولین کنفرانس بین المللی صنعت برق در جهان سوم به کار خود پایان داد.

در پایان سومین روز از برگزاری کنفرانس صنعت برق در جهان سوم جلسات فنی کنفرانس پایان یافت و امروز در آخرین روز کنفرانس مقالات و مطالب اختصاصی سازندگان و تولید کنندگان دستگاه ها ارائه شد. شرکت کنندگان پیشنهاد کردند کنفرانس صنعت برق هر دو سال یک بار در یکی از کشورهای جهان سوم برگزار شود. به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی در اختتامیه جلسات فنی دیروز دکتر محمد حسین باگریال دانشجوی لیبایی شرکت کننده در کنفرانس به نمایندگی از سوی شرکت کنندگان خارجی قطعنامه ای را پیشنهاد کرد که با اتفاق آرا مورد تصویب قرار گرفت. در این قطعنامه شرکت کنندگان از جمهوری اسلامی ایران به دلیل برگزاری این کنفرانس تشکر کردند.(3)

 

ادامه مذاکرات برای جلوگیری از سقوط قیمت نفت

با سفر زکی یمانی وزیر نفت عربستان به نیجریه و نروژ جنگ نفت وارد مرحله تازه خود شد. دیدار هفت ساعته زکی یمانی از لاگوس که انتظار می رفت طی آن نیجریه برای تجدید نظر در کاهش 2 دلار در قیمت هر بشکه تحت فشار قرار بگیرد هیچ نتیجه ای در بر نداشت. گفتنی است اعضای اصلی اوپک در اجلاس اخیر خود در ژنو پس از کاهش قیمت نفت نروژ، انگلیس و نیجریه جهت ثابت نگه داشتن قیمت نفت در بازار تصمیم گرفتند از میزان تولید اوپک بکاهند.

یمانی دیشب نیجریه را به قصد ژنو ترک کرد. وی امشب وارد اسلو می شود تا پیرامون کاهش قیمت نفت با مقام های نروژ مذاکره کند. وزیر نفت و انرژی نروژ دیروز گفت: این کشور خود را با درخواست اوپک در مورد کاهش تولید نفت شمال برای جلوگیری از کاهش قمیت ها منطبق نمی سازد.(4)

منابع:

1. اطلاعات، 3 آبان 63، ص 24
2. کیهان، 3 آبان 63، ص 3
3. اطلاعات، 3 آبان  63، ص4
4. اطلاعات، 3 آبان  63، ص 4

انتهای متن/

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *