خانه / مذهبی / تشريح آینده انقلاب اسلامی ايران از نگاه شهيد مطهری در يك کتاب

تشريح آینده انقلاب اسلامی ايران از نگاه شهيد مطهری در يك کتاب

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرنگارحوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کتاب «آینده انقلاب اسلامی ایران»  مجموعه سخنرانی‌ها و مصاحبه های استاد شهید مطهری درباره انقلاب اسلامی ایران است.  بخش اعظم این مصاحبه ها در فاصله زمانی پیروزی انقلاب اسلامی تا شهادت آن عالم ربانی (یعنی دو ماه و بیست روز) انجام شده است.

بخش عمده این کتاب قبلاً به صورت کتاب هایی درباره  انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی منتشر شد. در این کتاب موضوعاتی از قبیل آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی، استقلال فرهنگی و ولایت فقیه مطرح و به بهترین نحو ممکن تحلیل شده است. به طوری که می توان ادعا کرد در خصوص مسائل فکری مربوط به انقلاب اسلامی کتابی به جامعیت و عمق این کتاب یافت نمی شود.

تشريح آینده انقلاب اسلامی ايران از نگاه شهيد مطهری در يك کتاب

دو سخنرانی از  کتاب « آینده انقلاب اسلامی ایران »  که در زمان اوج نهضت اسلامی ایراد شد، تحت عناوین اهداف روحانیت در مبارزات و مفهوم آزادی عقیده، بخش اول و دوم این کتاب را تشکیل می دهند. بخش سوم این کتاب، تحلیل انقلاب اسلامی نام دارد و  مجموع دو سخنرانی همراه با پرسش و پاسخ آن متفکر شهید است.در  بخش چهارم مجموع سخنرانی های آن استاد شهید با موضوع آینده انقلاب اسلامی ایران را مشاهده می کنیم. در این بخش هفت سخنرانی وجود دارد. بخش پنجم این کتاب نیز درباره جمهوری اسلامی است که  یک مصاحبه مطبوعاتی و سه مصاحبه تلویزیونی را شامل می شود.

کتاب آینده انقلاب اسلامی شهید مطهری حاوی نکات بسیار ارزشمندی پیرامون انقلاب اسلامی و آرمانها و افق نگاه آن است.

در آن  متن آخرین سخنرانی‌های وی  پس از پیروزی انقلاب اسلامی دیده می شود. به همین دلیل اهمیت و جذابیتی ورای سایر کتب این شهید بزرگوار دارد. در آن آخرین نظرات شهید مطهری در مورد مسائل اولیه انقلاب و آنچه که در آینده انقلاب اسلامی، برای تبیین و تحکیم و رشد آن لازم الاجراست بیان شد. در این کتاب استاد شهید ابتدا با بیان اهداف روحانیت در مبارزات، به تبیین تفاوت‌های انقلاب اسلامی با سایر نهضت‌های قرن اخیر ایران پرداخته‌اند.

سپس تحلیل انقلاب ایران و شباهت‌های آن با انقلاب حضرت رسول را بیان کرد. در بخش چهارم، آینده انقلاب اسلامی را ترسیم و راه‌های نیل به آن را تبیین کرده‌ است. ضمن اینکه به طور مختصر به نقش زن در جمهوری اسلامی نیز اشاره می کند. بخش پنجم  مصاحبه‌های استاد در 2ماه آخر عمرش را شامل می شود  که منعکس کننده آخرین نظرات ایشان درباره جمهوری اسلامی است. اما آنچه که تمایز دهنده این کتاب را از سایر کتب شهید مطهری متمایز می کند ، بخش دیباچه آن است. در این بخش  شعری از استاد در غم فراق امام خمینی، و متن خیر مقدم بازگشت امام خمینی به ایران دیده می شود که استاد آن را به رشته تحریر درآورده است.

 

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *