خانه / تبلور استقلال با تعمیر تجهیزات اساسی در بندرشهید رجایی هرمزگان

تبلور استقلال با تعمیر تجهیزات اساسی در بندرشهید رجایی هرمزگان

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا، اقتصاد مقاومتی که در سال های اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب و با توجه به شرایط موجود کشور به مسئولان نظام ابلاغ شده، از مهم ترین راهبردهای تحقق استقلال در بخش اقتصادی است.
تکیه بر دانش بومی و اعتماد بر توان و تخصص مهندسان و نیروهای فعال داخلی از مهم ترین ارکان تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است که این روزها شاهد انتشاراخبارخوشایندی در حوزه صنعت هرمزگان به ویژه در بخش تجهیزات استراتژیک بندر شهید رجایی هستیم.
مهندسان و متخصصان فعال داخلی در ترمینال یک بندر شهید رجایی موفق به انجام تعمیراساسی دو دستگاه استراتژیک شامل گنتری کرین های شماره 4 و 5 این پایانه (کلاس پست پاناماکس ساخت شرکت بین المللی لیبهر) شدند.
این موفقیت از آن جهت حائز اهمیت بسیاری است که شرکت های سازنده این دستگاه های مهم در شرایط حساس سیاسی، خدمات لازم را برای تعمیراین دستگاه ها و یا تامین قطعات مورد نیاز آن ها ارائه نمی دهند.
تاریخ ایران اسلامی همواره این تجربه را ثابت کرده که در هر حوزه ای که نیازمند بیگانه بوده ایم آنان از آن ناحیه فشار وارد ساخته و ما را دچار آسیب و ضرر کرده و از همین رو موفقیت جوانان ایرانی در بی نیاز ساختن کشور حتی در یک بخش کوچک ، افتخاری بزرگ و ارزشمند است.
معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در خصوص انجام این پروژه مهم و حساس، گفت: با سرلوحه قرار دادن بیانات و رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر بهره گیری از توان و دانش فنی مهندسان و متخصصان داخلی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی، پروژه تعمیراساسی تجهیزاستراتژیک بندر شهید رجایی در دستور کار قرار گرفته است.
محمدرضا پوررجبی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: پیش از این نیز مهندسان داخلی موفقیت هایی در تعمیردستگاه های اساسی و مهم بندر شهید رجایی در سالهای گذشته داشتند، اما تعمیراین 2 دستگاه که ساخت شرکت بین المللی لیبهر است، برای نخستین بار انجام شده است.
وی هدف از انجام تعمیر اساسی گنتری کرین ها به عنوان تجهیز استراتژیک بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران را افزایش بهره وری و ارتقاء سطح اثر بخشی تجهیزات، عنوان کرد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: انجام تعمیر اساسی این تجهیزعلاوه بر ارتقاء سطح کمی و کیفی عملیات ترمینال نخست کانتینری این بندر، توانسته است علاوه بر حفظ و نگهداری از دارایی های فیزیکی سازمان به عنوان سرمایه های ملی این مرز و بوم، هزینه های گزاف خرید قطعه و تعمیر در این بخش از تجهیز را به حداقل برساند.
پوررجبی اظهار کرد: این پروژه در 2 بخش ساخت قطعه و تعمیر و نصب قطعات ساخته شده داخلی در مدت حدود 8 ماه با صرف هزینه ای افزون بر 25 میلیارد ریال انجام شده است.
بندر شهید رجایی واقع در جنوب ایران در حال حاضر بزرگترین بندر کانتینری ایران و یکی از بنادر مهم منطقه محسوب می‌شود.
بندر شهید رجایی با 18 دستگاه گنتری کرین جرثقیل غول پیکر برای تخلیه و بارگیری کانتینری و40 پست اسکله، بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران است.
بندر رجایی بندری است که نه تنها اهمیت آن برای فلات ایران و شهرها و کشورهای مستقر در این فلات از اهمیت حیاتی برخوردار است، بلکه امروز این بندر با قرار گیری در مسیر کریدور شمال – جنوب کلید دسترسی کشورهای مشترک ‌المنافع و افغانستان به آب‌ های آزاد نیز به حساب می‌ آید.
هر چند در سال‌های اخیر و با سرمایه ‌گذاری‌ چینی ‌ها و هندی ها در بنادر گواتر پاکستان و بهشتی چابهار، تردید هایی برای نقش آفرینی بندر شهید رجایی در کریدور مذکور و پشتیبانی کشورهای بالادست ایران ایجاد کرده ، اما گمان نمی ‌رود تا یکی دو دهه آینده از اهمیت بندر شهید رجایی در حوزه تجاری و بندری کاسته شود.
منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در 23 کیلومتری غرب بندرعباس در شمال جزیره قشم و تنگه هرمز واقع شده و با داشتن روابط دریایی و مبادله کالا با 80 بندر معروف بین المللی تقریبا نیمی از تجارت ایران را بر عهده دارد.
عملیات کانتینری در حوزه بندری از شاخص هایی است که مدت های بسیاری بود خبری از رشد این عملیات در بزرگترین بندر تجاری ایران وجود نداشت.
با تلاش های دولت و به دنبال اجرای برجام و استقبال خطوط کشتیرانی برتر دنیا برای حضور در بندر شهید رجایی و افزایش تردد خطوط کشتیرانی لاینر به این بندر، عملیات کانتینری رشد قابل ملاحظه ای یافته که نشان از رشد اقتصادی در کشور دارد.
7198/ 6048
خبرنگار: فاطمه حسینی ** انتشاردهنده: خلیل تنیده

* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *