خانه / مذهبی / بحران بی‌آبی سد راه تبدیل چابهار به دروازه ملل است

بحران بی‌آبی سد راه تبدیل چابهار به دروازه ملل است

معین‌الدین سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در چابهار با اشاره به بحران بی‌آبی در شهرستان چابهار اظهار داشت: مردم شهر و روستاهای چابهار در حالی در کنار آب زندگی‌ می‌کنند که 50 سال است با بحران بی‌آبی مواجه هستند و کمترین شاخصه دسترسی به آب بهداشتی و آشامیدنی را دارند.

 وی افزود: 90 درصد روستاهای چابهار بیش از 50 سال است که حتی از یک متر شبکه آبرسانی هم محروم‌اند و به‌ صورت سقایی آبرسانی‌ می‌شوند؛ روستاهای نوار ساحلی چابهار و مرکز بریس و رمین که قطب‌های مهم صیادی و شیلاتی منطقه و کشور هستند با بیش از 6 هزار نفر جمعیت فاقد هرگونه شبکه آبرسانی هستند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار تصریح کرد: خشکسالی‌های 18 ساله بسیاری از کشاورزان چابهار زمین‌گیر کرده و بیش از 60 میلیارد تومان فقط به کشاورزان منطقه باهوکلات خسارت وارد کرده و باعث شده بسیاری از آن‌ها زمین‌ها خود را رها کنند و برای یافتن کار به شهر چابهار بیایند و در حاشیه شهر با کمترین امکانات و در فقر مطلق ساکن شوند.

سعیدی تصریح کرد: کشاورزان چابهاری در حالی سال‌هاست با بحران بی‌آبی و مهاجرت مواجه هستند که به گواه بسیاری از صاحب‌نظران سواحل مکران و به‌ ویژه چابهار با توجه به زمین‌های حاصلخیز،  توانایی تبدیل‌شدن به قطب کشاورزی و گلخانه‌ای منطقه را دارد.

وی بیان کرد: برای عبور از بحران بی‌آبی در بخش کشاورزی، بهداشتی و آشامیدنی 2 سد بزرگ پیشین و زیردان برای آبرسانی به بیش از 470 روستای چابهار 20 سال پیش به بهره‌برداری رسید اما تاکنون شبکه پایین‌دستی برای آن‌ها احداث نشده و آب پشت سد بالا استفاده مانده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار تأکید کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از 430 روستای فاقد هرگونه شبکه آب‌رسانی هستند و کشاورزی در آن‌ها سال‌هاست با بحران خشکسالی روبروست؛ توجه ملی به چابهار و اختصاص بودجه‌های لازم برای تکمیل شبکه‌های آبرسانی و کشاورزی دو سد پیشین و زیردان حرکت برزگی در محرومیت‌زدایی از تنها بندر اقیانوسی ایران ایجاد می‌کند و بدون شک تا زمانی که بحران بی‌آبی در چابهار پایان نیابد تبدیل آن به دروازه ملل و محور توسعه شرق بی‌معنی است.

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *