خانه / دینی / با تصویب FATF از لحاظ اقتصادی ضربه می‌خوریم/ می‌خواهند جای ظالم و مظلوم را عوض کنند

با تصویب FATF از لحاظ اقتصادی ضربه می‌خوریم/ می‌خواهند جای ظالم و مظلوم را عوض کنند

مصطفی باقرزاده استاد دانشگاه امام رضا(ع) مشهد و دانش آموخته فیزیک هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو در مشهد، گفت: برای درک اتفاقاتی نظیر FATF و مسائلی شبیه به این موضوع، به دو شکل می‌توان به این موضوع نگاه کرد، مدل اول نگاه که مربوط به یک طیف از نگاه های سیاسی است به صورتی که این نوع قراردادها را قوانینی می دانند که برای اداره‌ی بهتر حوزه‌ی مدیریتی جهان لحاظ می شود، به این شکل که با این قراردادها می‌شود خیلی از مسائل مخرب را در جهان کنترل کرد.

باقرزاده به تشریح محورهای FATF پرداخت و گفت: این قرارداد داری سه محور است، محور اول این قرارداد بحث پولشویی است و محور دوم این قرارداد موضوع حمایت از ترویست و محور سوم این قرارداد مشخصا در مورد کشورهایی است که تهدید صلح بین الملل دارند.
استاد دانشگاه امام رضا(ع) مشهد و دانش آموخته فیزیک هسته‌ای افزود: اگر بخواهیم به FATF به صورت بند به بند نگاه کنیم، ممکن است در گام اول حتی خیلی از بندها را تایید نیز بکنیم، اما وقتی به این قراداد به صورت یک بسته کلی نگاه کنیم متوجه می‌شویم، جمهوری اسلامی ایران با پذیرش FATF بلایی بر سر خود خواهد آورد، که اساسا شاید بشود گفت که هیچ یک از قرارداد های قبلی حتی برجام این کار را نکرده است.   در صورت پذیرش FATF استقلال و امنیت مان را از دست خواهیم داد   وی اظهار داشت: ما به واسطه‌ی برجام صنعت هسته‌ای را تقریبا دچار مشکل کردیم و یک سری بازرسی ها را نیز پذیرفته‌ایم اما همه محدودیت‌های موجود در برجام این اتفاق را به وجود نیاورد که جمهوری اسلامی استقلال و امنیت خودش را از دست بدهد اما در موضوع FATF در صورت پذیرش، متاسفانه ما به صورت قطع استقلال و امنیت مان را از دست خواهیم داد.
باقرزاده با اشاره به صحبت های رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آقای صالحی در موضوع برجام این مسئله را پذیرفته‌اند که چون یک قرائت فارسی از متن برجام وجود ندارد باعث این شده که تفسیر برجام برای طرف مقابل بسیار ساده باشد، این موضوع در مورد قرارداد FATF هم صدق می کند و قطعا طرف خارجی در این موضوع هم اقدام به تفسیر این قرارداد به نفع خود خواهد کرد.   پذیرش مشروط FATF حرف درستی نیست   استاد دانشگاه امام رضا(ع) مشهد و دانش آموخته فیزیک هسته ای اضافه کرد: اینکه بعضی از مسئولین می گویند ما FATF را به صورت مشروط می پذیریم یک حرف درستی نیست، در موضوع برجام هم متاسفانه همین موضوع را مطرح کردند و دیدیم بعد از مدتی که این موضوع هم دردسر ساز شد.
وی با اشاره به نگاه دوم به قراردادهای شبیه به FATF گفت: مدل دوم نگاه به موضوع FATF این است که عده ای می گویند که ما در قالب این قرارداد، مفاد موجود را به صورت کلی نگاه می کنیم نه به صورت بند به بند و قطعا با این نگاه این قرارداد بسیار خطرناک است.
باقرزاده با اعلام خطرات FATF گفت: این قرارداد خطرناک می تواند کیان کشور را لحاظ استقلال در حوزه های امنیتی، نظامی، گفتمانی و ایئدولوژیکی به صورت کامل زیر سوال ببرد.   معنای تروریست از نگاه ایران و FATF یکی نیست
  استاد دانشگاه امام رضا (ع) مشهد و دانش آموخته فیزیک هسته‌ای ادامه داد: اگر هدف FATF موضوع تروریست باشد قرار است، معنای تروریست از نگاه این قرارداد به چه شکل باشد؟! آیا معنای تروریست از نگاه جمهوری اسلامی و این نگاه نویسندگان این قرارداد به یک شکل است؟! امروز از ۲۸ تحریم آمریکا، فقط ۴ تحریم مختص موضوع هسته‌ای می‌باشد و بسیاری از تحریم‌های آمریکا علیه ایران متاسفانه در موضوع تروریست است و این مسئله نشان می‌دهد که نگاه جمهوری اسلامی به موضوع تروریست و نگاه آن‌ها به این مسئله اصلا به یک شکل نیست.
وی اظهار کرد: با پذیرش FATF عملا در اولین قدم ما حوزه ی گفتمانی و ایئدولوژیکی خود را با ضربه ی بزرگ رو به رو خواهیم کرد و در قدم دوم نیز حمایت های مستشاری جمهوری اسلامی در محورمقاومت به مشکل جدی برخواهد خورد و عملا جایی که مورد مشکل قرار می گیرید سپاه پاسداران جمهوری اسلامی است.
باقرزاده با اشاره به چرایی شکل گیری سپاه پاسداران گفت: شکل گیری سپاه با هدف حفظ کیان انقلاب اسلامی بوده است، این حفظ کیان انقلاب اسلامی به معنای حافاظت در عرصه های فرهنگی، سیاسی، امنیت، اقتصاد، علم و به صورت کلی تمام عرصه های موجود کشور است، با این تفاسیر ما با پذیرش این قرارداد سپاه را با شدیدترین تحریم ها مواجه خواهیم کرد و با دست خودمان تشکیلات مهمی به نام سپاه را دچار مشکل جدی می‌کنیم.
استاد دانشگاه امام رضا(ع) مشهد و دانش آموخته فیزیک هسته ای با اشاره به ایجاد مشکل برای دیگر نهادهای انقلابی درون کشور گفت: دیگر نهادهای انقلابی نیز با پذیرش این قرارداد به صورت جدی دچار مشکل خواهند شد، صدا و سیمای جمهوری اسلامی حتی حق حمایت تصویری از نیروهای مقاومت را نیز ندارد چرا که این موضوع هم به عنوان حمایت از تروریست از نگاه آن ها دیده می‌شود.   با تصویب FATF از لحاظ اقتصادی ضربه می خوریم   وی با بیان ایجاد مشکلات اقتصادی در صورت پذیرش این قرارداد گفت: نکته‌ی بعدی این مسئله این است که ما با کشورهای اطراف خود می توانیم ارتباط اقتصادی بسیار خوبی را برقرار کنیم و اساسا بازار این کشور را می توانیم در اختیار خودمان قرار دهیم اما با پذیرش FATF این مسئله هم دچار اشکال می شود، چون قطعا از نگاه آن‌ها کشورهای همسایه و حامی مقاومت ما مثل عراق، لبنان و سوریه به علت داشتن گروه های مردمی و مبارز، کشورهای تروریستی محسوب می‌شوند و ارتباط اقتصادی ما عملا با این کشورها نیز از دست می رود.

باقرزاده بیان کرد: با همه این تفاسیر مشخص است که FATF یک سند صد در صد استکباری است که با هدف ضربه زدن به کشورهای ضد صهیونیست در حال فعالیت هستند و این منطق اصلی این قرارداد است.

استاد دانشگاه امام رضا (ع) مشهد و دانش آموخته فیزیک هسته‌ای با اشاره به نقش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این مسئله اظهار کرد: امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید تصمیم آخر را در خصوص FATF بگیرند و این نمایندگان باید بدانند که در تصمیم خود قرار است سرنوشت ۵۰ سال آینده کشور را مشخص کنند.   آیندگان در خصوص تصمیم نمایندگان محترم مجلس قضاوت خواهند کرد   وی ادامه داد: آیندگان در خصوص این تصمیم نمایندگان محترم مجلس قضاوت خواهند کرد و ممکن است در آینده با تصمیم درست نمایندگان مجلس، مردم آن ها را یک قهرمان ملی ببینند و ممکن هم است که آیندگان در این موضوع این افراد را افرادی خار و ذلیل یاد کنند، لذا این مسئله از این جهت باید برای نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز با اهمیت باشد.

باقرزاده هشدار داد: با پذیرش FATF عملا جای ظالم و مظلوم عوض خواهد شد و این مسئله خیلی فاجعه ی بزرگی است، آیا نمایندگان محترم مجلس می توانند جای ظالم و مظلوم را عوض کنند و بعد بگویند که ما مدافع مردم کشور هستیم؟!

استاد دانشگاه امام رضا(ع) مشهد و دانش آموخته فیزیک هسته‌ای در پایان گفت: بزرگترین ضربه ی FATF در حوزه ی امنیت کشور است، وقتی نمایندگان محترم مجلس با یک رای خود می توانند کشور را به سمت خود تحریمی ببرند و در بحث امنیت کشور را دچار مشکل کنند، باید این مسئله را جدی بگیرند.   با تصویب FATF از لحاظ اقتصادی ضربه می‌خوریم/ میخواهند جای ظالم و مظلوم را عوض کنند

درباره ی

همچنین ببینید

مطالبات روشنگری و آزادی‌های دیکته شده غربی‌ها ثمره عمل نکردن به مباحث دینی است

مهدیا وهابی، عضو جمعیت بانوان فلرهیخته استان کردستان در گفت‌وگو با ایکنا از کردستان، اظهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *