خانه / مذهبی / اوراق خزانه اسلامی برای كره جنوبی

اوراق خزانه اسلامی برای كره جنوبی

 گروه اقتصادی: دکتر محمدی ریاست سازمان بورس، اشاره ای کرده اند به ابراز تمایل کره ای ها به انتشار اوراق خزانه اسلامی دولت ایران در کره و خرید آن توسط سرمایه گذار کره ای. این خبر خوش، سابقه ای دارد که توجه به آن می تواند کمک جدی به هموار شدن مسیر انتشار این اوراق نماید.

اوراق خزانه اسلامی برای كره جنوبی

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از بولتن نیوز، پیشتر، تقریبا یک سال قبل، کره ای ها به خرید اخزای ریالی ابراز تمایل کرده بودند. این خرید به دلایل فراوان برای کره ای ها دارای توجیه بود. اولا حجم بالای تجارت دو جانبه ایران و کره جنوبی بخش اصلی دغدغه های انتقال درآمد ریالی ناشی از فروش اخزا و یا انتقال ارزش زمان سررسید آن به طرف کره ای را ازبین می برد. حجم تقاضای وون در تهران یا تقاضای حواله یورو به کره به دلیل حضور کره ای ها در صنعت لوازم خانگی ایران انقدر بالاست و حجم بستانکاری ارزی ایران در کره بابت فروش نفت ان قدر درخور است که انتقال جریان نقدی ابتدا و انتهای دوره اوراق عملا به حد بستانکار و بدهکار کردن دفاتر طرفین تنزیل می یابد و هرگز حتی در شرایط کاتسا مشکل تحریمی در انتقال پول وجود نخواهد داشت. ثانیا حضور عمیق کره ای ها در اقتصاد ایران پیش از وقوع هر نوع تکانه ارزی به ان ها امکان تغییر سررسید یا فروش اوراق ریالی و خروج از این ابزار سرمایه گذاری را خواهد داد. برای طرف ایرانی هم ریالی بودن این اوراق ریسک های ایجاد بدهی ارزی را شدیدا خواهد پوشاند. متاسفانه بدلایلی از جمله ضعف در بخشی از توان کارشناسی سازمان بورس- خارج از قوت ستودنی اهالی معاونت پژوهش- آن طرح پیش نرفت.

دکتر محمدی اشاره ای نکرد که اوراق جدید مورد اشاره ارزی است یا ریالی، اما اگر احیانا طرف کره ای با توجه به شرایط تحریمی به دنبال انصراف از اوراق ریالی و ورود به فاز اوراق ارزی است پیشنهاد نگارنده مقاومت طرف ایرانی روی ریالی بودن اوراق منتشره است. چرا که دلایل فوق همچنان حتی در شرایط کاتسا هم برقرار است و جسارتا طرف کره ای فقط ناز بیشتری می کند.

اما اگر به هر دلیل اوراق ارزی مد نظر است، پیشنهاد اکید می شود این اوراق سررسیدی بلند تر از نمونه های ریالی خود داشته باشند. هم از بابت گذراندن تنش ارزی پیش رو و هم از بابت استفاده از فضای تامین مالی بین الملل برای تغییر ساختار زمانی بدهی دولت. امری که در کوتاه مدت در داخل امکان ان فراهم نیست.

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *