خانه / انجام مذاکره جدید، یعنی دستیابی آمریکا به امتیازات جدیدتر

انجام مذاکره جدید، یعنی دستیابی آمریکا به امتیازات جدیدتر

در زمان مذاکرات برجام، مرتب شاهد گوشزدهای رهبر معظم انقلاب بودیم که تاکید داشتند باید به بحث اقتصاد مقاومتی ورود پیدا کنیم تا دشمن از این مسیر کشور را زمینگیر نکند و این بیانات دقیقا آن چیزی بود که اگر در موردش اقدام می‌کردیم از تبعاتی که امروز ممکن است به دلیل سیاست آمریکا پیش بیاید جلوگیری می‌شد.

به هر صورت توافق برجام برای ایران و آمریکا یک گذر تاریخی است، چون امروز این توافق در یک محک تاریخی و بین‌المللی قرار گرفته و از منظر دنیا توافقی جهانی محسوب می‌شود که از سوی قدرت‌ها امضا شده و در شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تایید قرار گرفته است.

اگر کشورهای جهان این حقیقت را بپذیرند که آمریکا به تعهدات خود عمل نمی‌کند و زیر آن می‌زند، قطعا این اتفاق سابقه بسیار بدی در ذهن مردم جهان به جا می‌گذارد، چراکه آمریکایی‌ها حتی به قراردادی که خودشان از ابتدا در جزئیات آن حضور داشتند و حتی وزیر خارجه این کشور با پای شکسته در جلسات مذاکرات شرکت می‌کرد، پایبند نیستند.

از طرف دیگر توافق برجام برای ایران نیز یک گذر تاریخی است تا کسانی که در کشور ما خیلی دلگرم به مذاکرات با آمریکایی‌ها و علاقه‌مند به آنها بوده و فکر می‌کردند آمریکا تنها به خاطر انرژی هسته‌ای با ایران مخالفت می‌کند متوجه شدند تمام این قضایا تنها بهانه‌های آمریکایی است.

البته به نظر می‌رسد بعد از این اتفاق قطعا یک نوع انسجام ملی در کشور ایجاد خواهد شد چون با چنین هزینه‌ای که در مورد برجام دادیم دیگر خوش‌خیال‌ها نیز از این توهم که می‌توان مشکلات با آمریکا را از طریق مذاکره حل کرد، خارج شدند و دیدند واقعیت همان چیزی است که رهبر انقلاب نسبت به آمریکایی‌ها گوشزد می‌کردند و دنیا نیز آن‌را خواهد فهمید.

برجام تصمیم جمعی کشورها و نه فرد بود وطبیعتا رئیس‌جمهور آمریکا در این زمینه خودش تصمیم نمی‌گیرد و مجلس آمریکا را درگیر خواهد کرد تا از نظر فشار داخلی بگوید نظر مردم آمریکا بر این است که برجام پایان یابد.

البته در توافق برجام، ساز و کارهایی در مورد بد عهدی طرفین دیده شده، لذا جمهوری اسلامی ایران باید حداکثر تلاش و قدرت خود را به کار بگیرد تا در راستای دیپلماسی فعال از بند بند برجام در مجامع مختلف دفاع کند.

کشور ما با همه افت و خیزها زیربار توافق برجام رفت، اما اگر امروز مذاکرات مجدد در مورد توافق برجام را بپذیریم آنها پله اول را فتح کرده و برجام به نفع آنها تمام خواهد شد و سپس در پی فتح پله دوم خواهند رفت و اگر ادامه بدهیم این نردبان هیچ گونه محدودیت پله‌ای نخواهد داشت و تا عمقی خواهد رفت که آنها بخواهند در کشور ما دخالت و نفوذ کنند.

بر این اساس در امر دیپلماسی و آگاه کردن دولت‌های مختلف در دنیا باید بر پایداری و مقاومت و غیرقابل مذاکره‌ بودن برجام تاکید کنیم، چون انجام مذاکره جدید یعنی دستیابی آمریکا به امتیازات جدیدتر.

آمریکا در مذاکراتش به دنبال این نیست که به ما امتیاز بدهد بلکه به دنبال امتیازات بیشتر است و می‌خواهد در کنار همه امتیازاتی که گرفته ازجمله
محدود کردن غنی‌سازی و خارج کردن قلب رآکتور اراک، امتیازات جدیدی از کشورمان
بگیرد.

ترامپ به دنبال امتیازاتی درخصوص توانمندی موشکی کشور و سپس نهادهای انقلابی و سپس نظام جمهوری اسلامی است و در خواست‌های این کشور حدی ندارد لذا به نظر می‌رسد در شرایط امروز پایداری و توجه جدی به اقتصاد مقاومتی که فراموش شده، راهکار اصلی برای پیگیری سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج کشور است.

عبدالرضا مصری

نماینده مجلس شورای اسلامی

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *