خانه / امارات و عربستان درصدد حذف «اخوان» در یمن هستند

امارات و عربستان درصدد حذف «اخوان» در یمن هستند

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ناظران سیاسی می‌گویند، حزب «تجمع یمنی برای اصلاح» با جنگی آشکارا از سوی امارات و عربستان روبه‌روست؛ آن هم در شرایطی که امارات از جنبش جدایی‌طلبان جنوب یمن حمایت می‌کند که آنچنان از رابطه خوبی با حزب اصلاح به بهانه وابستگی آن به جماعت اخوان المسلمین برخوردار نبود.

حزب الاصلاح را شاخه گروه اخوان المسلمین در یمن به شمار می‌آورند.

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مساء برس یمن، به دنبال بحران بین قطر و کشورهای عربی با محوریت عربستان برخورد خصمانه امارات با حزب اصلاح آشکار شده و به تنش بیش‌تر بخصوص با عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن منجر شد.

حزب اصلاح از بزرگ‌ترین حامیان و طرفداران منصور هادی بوده و فرامین او را اجرا می‌کرد بنابراین بحران قطر، حزب اصلاح را به دو دسته حامیان تحریم قطر و مخالفان این قضیه تقسیم کرد.

این خبر را ابتدا روزنامه «البدیل» مصر بر اساس اطلاعات دریافتی منتشر کرد و گفت، امارات با عربستان برسر حذف حزب اصلاح  یمن به توافق رسیده‌اند؛ بخصوص که امارات حملات خود علیه حزب اصلاح را تا مأرب در شرق یمن که پایگاه این حزب محسوب می‌شود کشانده است آن هم پس از اینکه شبه نظامیان طرفدار امارات رهبران حزب اصلاح و مقرهای آن را در عدن هدف گرفتند.

این روزنامه مصری با بررسی تحرکات امارات علیه حزب الاصلاح در یمن و ذکر نشانه‌هایی از پذیرش این اقدام توسط ریاض گقت: ابوظبی در مناطق شرق یمن بدون چراغ سبز عربستان هرگز کاری نکرده است.

البدیل با اشاره به اینکه روابط بین حزب اصلاح و عربستان به دنبال بحران قطر رو به وخامت نهاده است، گفت: هیات  علمای بزرگ عربستان در بیانیه ای به اخوان المسلمین تاخته است.

این روزنامه تاکید کرد: نشانه‌های وخامت رابطه ریاض با حزب تجمع  تنها مربوط به بیانیه هیات علمای عربستان نیست بلکه بر اساس اخبار رسیده مقامات سعودی «عبدالمجید الزندانی»، رئیس شورای مشورتی حزب تجمع یمنی برای اصلاح و یکی از بنیانگذاران بزرگ اخوان المسلمین در یمن را به حصرخانگی وادار و ممنوع السفر کرده است.

البدیل تاکید کرد که این اقدام عربستان در قبال الزندانی مورد استقبال امارات قرار گرفته است.

در همین راستا منابع آگاه به البدیل خبر دادند در راستای تحرکات امارات در جلب دوستی برخی قبایل و خراب کردن اوضاع علیه حزب الاصلاح در مأرب فرماندهانی نظامی و قبیله ای وابسته به حزب الاصلاح این شهر را ترک کرده و به ترکیه سفر کردند.

منابعی محلی خبر دادند، رهبرانی از حزب اصلاح که مأرب را ترک کردند با رهبرانی هم حزب خود که در ترکیه هستند تماس گرفته تا ترتیب اقامت آنها در آنجا را بدهد چون ده‌ها نفر از رهبران اخوانی در ترکیه اقامت دارند.

این منابع افزودند: این رهبران حزب اصلاح اطلاعاتی درباره تصمیم امارات برای حذف آنها گرفته بودند آن هم پس از اینکه در سایه بروز نشانه‌های تشدید تنش در اوضاع مأرب و شروع درگیری‌هایی بین معترضان قبیله‌ای با نیروهای امنیتی حزب اصلاح در این شهر طرفداران امارات فهرستی از اسامی ده‌ها نفر از رهبران اخوانی را آماده کرده بودند.

از سوی دیگر رسانه‌های امارات نیز از نقشه حزب اصلاح برای تسلط بر استان‌های الجوف و مأرب خبر دادند.

شبکه اسکای نیوز عربی متعلق به امارات خبر داد، حزب اصلاح این نقشه خود را در پوشش تلاش برای بازگرداندن مشروعیت منصور هادی و تحت حمایت قطر تدارک دیده است. این کانال توضیحات دقیقی درباره نقشه مذکور ارائه نداد و آنچه علنی شده به نظر صرفا مقدمه‌ای برای حمله امارات علیه اخوان نظیر حمله به حزب اخوانی در عدن است.

رهبران حزب اصلاح که طرفدار ائتلاف سعودی هستند طی دو سال و نیمی که از عمر جنگ یمن می‌گذرد ده‌ها میلیارد ریال از محل فروش نفت و گاز مأرب به جیب زدند.

ناظران معتقدند برآوردها نشان می‌دهد که عربستان با قدرت خواهان عقب‌نشینی از جنگ یمن است چون به این واقعیت رسیده که نقش او در یمن تمام شده و می‌خواهد صرفا به حمایت از متحدان خود در عرصه نبرد ادامه بدهد.

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مساء پرس، ریاض در حالی برای خروج از جنگ یمن تلاش می‌کند که می‌خواهد جنگ داخلی بین انصار الله و متحدانش و حزب اصلاح و نیروهای منصور هادی ادامه پیدا کند اما مشکل اینجاست که امارات حضور حزب اصلاح را اصلا قبول ندارد و از همین رو دو طرف سعودی و اماراتی به دنبال پایان دادن کامل به نقش این حزب هستند تا امارات با بازگشت دولت منصور هادی به عدن برای اداره کشور بدون حضور حزب اصلاح موافقت کند  چون امارات تصور می‌کند بدین شکل می‌تواند بر منصور هادی و دولت وی هر گونه که بخواهد تسلط داشته باشد بدون اینکه با مخالفت‌های حزب اصلاح روبرو شود.

محافل سیاسی در صنعا بر این قضیه اتفاق نظر دارند که حزب اصلاح با بزرگ‌ترین چالش از زمان تاسیس آن در یمن مواجه است و آن هم چالش موجودیت است  آنها معتقدند تعامل خصمانه امارات و عربستان با حزب اصلاح سرانجام طبیعی هر مزدوری است که به کشورش خیانت می‌کند  و گروه‌های جدایی طلب جنوب یمن هم که طرفدار امارات هستند به همان سرنوشت دچار خواهند شد چرا که امارات نمی‌تواند بیش از این بر آنهایی که به کشورشان خیانت کردند اعتماد کند و هر زمان که بخواهد از آنها خلاص شده و به سراغ دیگران می‌رود.

درباره ی

همچنین ببینید

حمایت های جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین ستودنی است

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از ایرنا ، ‘منیر غنام’ یکشنبه شب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *