خانه / مذهبی / استقلال درسیاست خلاصه نمی‌شود/ناتوانی رئیس‌جمهور درساماندهی برجام

استقلال درسیاست خلاصه نمی‌شود/ناتوانی رئیس‌جمهور درساماندهی برجام

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از خبرنگار مهر، نشست سیاسی با موضوع ارتباط با آمریکا به همت جامعه اسلامی دانشگاه زنجان و با حضور اکبر اعلمی نماینده دوره ششم و هفتم مجلس و حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده دوره هشتم و نهم مجلس به میزبانی دانشگاه زنجان برگزار شد.

در این نشست، اکبر اعلمی، نماینده دوره ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دنیای امروز همه به دنبال افزایش مولفه‌های قدرت و ثروت که حرف اول را می‌زنند، هستند، افزود: این مولفه‌ها از آن جهت حائز اهمیت است که به کشورها امکان به دست آوردن امنیت و رفاه را می‌دهد و به همین خاطر این مولفه‌ها، مولفه‌های ارزشمندی به‌شمار می‌روند.

وی در خصوص افزایش این مولفه‌ها مثال زد و گفت: کشوری چون ویتنام که در برهه‌ای زیر سلطه آمریکا بود و در جنگ میان این کشور در حدود نزدیک به پنج میلیون نفر کشته و زخمی شدند، اما می‌بینیم که امروز با تکیه بر این مولفه‌ها، به رابطه با آمریکا تن داده است تا به قدرت و ثروت دست یابد.

اعلمی با طرح این ادعا که رابطه برقرار نکردن با آمریکا به معنای آن است که باید در آینده نزدیک دست با دامان نوچه‌های آمریکا شویم، ادامه داد: ما نباید فقط به دنبال مفهوم استقلال در بعد سیاسی آن باشیم؛ چرا که استقلال فقط در سیاست خلاصه نمی‌شود و استقلال اقتصادی، اجتماعی و … را نیز باید مدنظر داشت که تامین این اسقلال‌ها نیز در جایگاه خود از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی گفت: اگر امروز صحبت از رابطه با آمریکا در میان است، این خواسته نظام هم هست، وقتی روند شکل‌گیری برجام را مرور می‌کنیم، می‌بینیم که این طرح برای ساماندهی، بعد از کانال رئیس‌جمهور، وارد مجلس شد. آیا این طرح در مجلس و شورای نگهبان تایید نشد، مگر نه اینکه شواری نگهبان بدون اجازه رهبری کاری انجام نمی‌دهد.

در ادامه این نشست، نوبت به دیگر سخنران یعنی حجت‌الاسلام حمید رسایی رسید. نماینده دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ناگزیر بودن ما در خصوص رابطه با آمریکا به خاطر ابرقدرت بودن این کشور فقط در حد یک تز است، گفت: مشکلی که امروز با آن دست به گریبان هستیم، وجود مسئولان ناکارآمد است که باعث خلق چنین تزهایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هیچ‌گاه به یاد نداریم آمریکا تمامیت ارضی ما را قبول کرده و دست از خوی سلطه‌جویانه خود بردارد، اظهار کرد: عمل نکردن به هیچ‌کدام از تعهدات توسط آمریکا مهر تاییدی بر این ادعا است. این در حالی است که این تعهدناپذیری فقط در مورد ایران نبوده و آمریکا این رویه را در خصوص بسیاری از کشورها در پیش کشیده است.

رسایی با بیان اینکه شورای نگهبان برجام را رسیدگی نکرده و مجلس نیز با تصویب طرحی با این مصوبه را به صورت ضمنی موافقت کرد، افزود: حتی مقام معظم رهبری در مجوزنامه مشروط برجام مواردی را ذکر و به امضا می‌رسانند که آن چیزی که مطلوب رهبری است، آن چارچوب را تحریم‌ها نقض کرده‌اند.

نماینده دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروز رئیس‌جمهور قادر به ساماندهی برجام نیست، خاطرنشان کرد: مذاکرات در خصوص برجام در این دولت بسته شده است، این در حالی است که پیش از برجام فقط به دنبال انرژی هسته‌ای بودیم.

درباره ی

همچنین ببینید

تجمع بامدادی دانشجویان مقابل مجلس در اعتراض به FATF +عکس

به گزارش اخبار مذهبی مصلی به نقل از مشرق، جمعی از دانشجویان انقلابی دانشگاههای تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *